Dvě zajímavosti z připravovaného SM 2/2005
Datum: Monday, 17. January 2005 @ 14:00:00 CET
Téma: Články


Dnes byl mírně hekticky dokončován nový SM, do jehož přípravy ne zcela šťastně vkročily vánoční a novoroční svátky. Ale tak tomu bývá každý rok. Podstatnější samozřejmě je, co tentokrát najdete uvnitř.

Z takzvaných novinek bych na rád jmenoval Dodatek k revolverům Smith & Wesson 625 a 325PD Martina Helebranta, v němž se na dvou stranách nejen konečně podíváte na celý revolver model 625, na který v čísle 1/2005 tak nějak nevyšlo místo, ale především se dozvíte něco víc o zajímavém problému „vylupování“ nábojnic ráže .45 ACP z tzv. rámečků používaných při střelbě z revolverů. Jak jsem se právě nedávno dozvěděl, s touhle potíží se potýká i pár českých střelců, tak jim to snad přijde vhod.

S druhou upoutávkou zamíříme trochu dále do minulosti: Martin Dubánek z Vojenského historického archivu v Praze, který je, jak stálí čtenáři SM dobře vědí, fanda především do opevnění, tentokrát zaměřil svou pozornost na „Rotní kulomet K 56“, což byl prototyp budoucího UK vz. 59. Martin bohatě využil možnost studia fondů VHA a připravil vskutku vyčerpávající přehled zajímavé etapy české zbrojní konstrukce. Startuje se na 2 stranách a bude se pokračovat, dokud se neskončí. Odhaduji to na dvě další pokračování. Zatím jsou využívány dobové fotografie z VHÚ, ale připraveny jsou i snímky dochovaných prototypů, jejichž technickému popisu bude věnován prostor v některém z příštích čísel. A mělo by to být opravdu zajímavé, protože před UK vz. 59 se panečku děly věci!

Mimochodem, když už o tom mluvíme, dolehly ke mně zvěsti o tom, že známý odborný publicista Ing. Jiří Fencl se po dokončení knihy o „samopalu“ vz. 58 chystá podobně zpracovat právě UK vz. 59.

SM 2/2005 by měl podle harmonogramu vyjít v úterý 25. ledna 2005.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=827