Tisková konference M. T. Kalašnikova: Veselá historka z natáčení poprvé aneb Jak
Datum: Friday, 21. September 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


První ze slíbených veselých historek. I tak to někdy chodí

Asi bych měl předeslat, že ačkoli jsem již nějaký čas redaktorem Střeleckého magazínu, nepovažuji se za opravdového novináře. Nemám ani novinářský průkaz, což je někdy zdrojem potíží a nepříjemností, ale zatím jsem se nějak nedokopal k tomu, abych v téhle věci něco podnikl.

K tiskovým konferencím zaujímám poměrně vlažný stav. Obvykle se na nich člověk stejně moc nedozví; zato dosti často bývá obdarován nějakým více či méně hodnotným upomínkovým předmětem nebo je nakrmen a napojen. Cílem je většinou pouze udržování dobrých vztahů s novináři bez vyžadování přímých protislužeb, jenže ve mně to stejně vzbuzuje dojem, že bych měl být hodným chválícím chlapcem, a to už není o objektivitě. Takže se tiskovkám spíše vyhýbám.

Tisková koneference M. T. Kalašnikova je ovšem událost zcela jiného ražení. Tu si prostě nesmí nechat ujít nikdo, koho alespoň rámcově zajímají moderní dějiny zbrojní techniky. Jenže nechybělo mnoho a my se o ní ani nedozvěděli.

Na norimberském veletrhu IWA jsem byl zatím dvakrát, pokaždé jako doprovod zkušeného matadora Martina Helebranta. Letos náš tým rozšířil další stálý spolupracovník Střeleckého magazínu Daniel Řehák. Ani jeden z nás nikde nezaregistroval, že by ke Kalašnikovově tiskovce mělo dojít; při letošním poměrně chudém programu pro tisk bychom to nejspíš nepřehlédli.

Až přišla sobota večer, to se v jednom pavilónu norimberského výstaviště koná mohutné bavorské mecheche pro vystavovatele, novináře a podobně. Pro mě je to jedna z nejzajímavějších akcí celé výstavy, neboť je to místo, kde sedíte u stolu s desítkami odborných publicistů z celého světa a celé hodiny se s nimi za popíjení celkem slušného piva bavíte o zbraních. Občas je sice nutné pořádně zvýšit hlas, to když to bavorská kutálka začne rozjíždět, ale jinak - jedna z variant ráje. Jazykové schopnosti tu navíc nehrají zas tak důležitou roli; když něco není jasné, stačí tužka a papír a popovídáte si opravdu s každým, ať je to Japonec, Fin nebo třeba Rus, kterých teď do Norimberka jezdí čím dál víc.

Někdy v době, kdy už zbytky novinářské komunity začaly být společensky unaveny, naši českou výpravu najednou oslovila skvělá dáma jménem Virginia Ezell (abych ji nepřechyloval, koncekonců je to důstojnice armády USA, takže si to opravdu nezaslouží), která se ptala, jestli zítra dopoledne přijdeme na tu konferenci s M. T. Kalašnikovem. Ukázalo se, že původně byla tiskovka plánována již na sobotu, ale došlo k nějakým organizačním zádrhelům (pro Rusy na veletrhu IWA dosti typickým). Teď se měla uskutečnit v neděli, jenže nikdo nevěděl přesně kdy. Časový rozptyl možných začátků, které jsme posbírali kolem stolu, byl úctyhodný - některé údaje se lišily snad o 4 hodiny.

Nepamatuji se už přesně, který čas jsme si nakonec odhlasovali jako nejpravděpodobnější - myslím že to byla jedenáctá. V každém případě jsme s Danem Řehákem v onu dobu hlídkovali okolo tiskového střediska; a světe div se, Rusové tentokrát zabodovali a zhruba v celou se v početném doprovodu objevil ON: malý velký legendární Michail Timofějevič Kalašnikov.

Pokračování někdy příště

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=83