Střelecký magazín 2/2005
Datum: Saturday, 29. January 2005 @ 09:40:58 CET
Téma: Články


Na konci ledna vyšlo únorové číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně jsou řezy samonabíjecích pušek ZK 381 ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Hned na druhé straně obálky jsou péefka, která redakce obdržela od čtenářů a kolegů. Díky péefku teď už třeba vím, jak vypadá Dr.Kupka, který do SM píše o fortifikacích.

Samonabíjecí malorážka Walther G22

Samonabíjecí malorážku, která má vzhled moderní útočné pušky, představuje na čtyřech stránkách Martin Helebrant. A činí tak podle svého zvyku důkladně. Ostatně tato zajímavá zbraň, které autor článku předpovídá poměrně světlé zítřky, si to zřejmě zaslouží.

Brokovnice FN Tactical Police

Belgická firma FN vyvinula novou brokovnici-pumpu pro ozbrojené složky i akční civilisty. Použila na ní řadu prvků, které známe z útočné pušky M16. To zřejmě americkým hochům lahodí, takže se za velikou louží dobře prodává. Dvě strany, autor neuveden.

Rotní kulomet K 56

Vývoj československých kulometů je nepochybně velmi zajímavý. O tom nás přesvědčuje i tento článek. V jeho první části se dostáváme přes kulomety vz.37, německé trofejní MG 34 a MG 42 ke kulometu vz.52, 52/57 a přes Gorjunova k předchůdci dnešní devětapadesátky. Že to je složité? Je. Dvě strany, autor Martin Dubánek a pokračování příště.

Lebedova pistole pro švýcarskou armádu

V dvojstránkovém článku se rozpovšechňuji na téma pokusu bratří Lebedů o zavedení jejich pistole ve Švýcarské armádě. Činím tak proto, že mi na stole přistála (a zase odletěla) pistole, která jako kdyby těm Lebedovým zbraním pro Švýcary z oka vypadla. Tak jsme ji nafotili a napsali článek.
Než článek vyšel, již jsme věděli, že v jedné renomované instituci "asi taky jedna taková je". Když již byl článek venku, zástupce jiné instituce (možná méně renomované, ale pružné) nám avizoval další kousek. Máme už i obrázky.

Josef Koucký (1904-1989)

Stručný životopis a přehled konstrukcí tohoto známého českého konstruktéra přináší spolu s velkým portrétem na jedné stránce Jan Skramoušský.

Patenty k pušce ZK 381

Na předchozí článek navazuje další materiál Jana Skramoušského, kde se na třech stranách seznamujeme s několika patenty komstruktérů Kouckých. Popisy, nákresy, fotografie.

Á propos.Dodatek k revolverům Smith Wesson 625 a 325PD

Martin Helebrant nedávno psal o dvou amerických revolverech v ráži 45 ACP. Nyní objevil zajímavou pomůcku k vylupování vystřelených nábojnic z rámečků, které umožňují společné zasouvání a vyhazování nábojnic z válce a také se na tyto zeptal jednoho ze svých přátel, kteří tyto pomůcky zažili v akci. Dvě strany.

Protitankové pušky JAWA

Jiří Fencl pokračuje druhou částí v popisu zbraní z malé pražské zbrojovky, které se sice nikdy nedostaly do výzbroje, ale jsou zajímavé a zachopvaly se ve sbírkách VHÚ.


Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Ve dvanácté části svého seriálu se Zdeněk Faktor věnuje padesátým letům 20. století. Všímá si balistických zkoušek, vybavení k nim používaného a také okolností přistoupení Československa k bruselské úmluvě o vzájemném uznávání zkušebních značek.
Dvě strany.

Pistole Werder

Danielu Řehákovi se dostala do rukou zajímavá pistole Werder a jeden náboj. Nestřílelo se, ale přesto našel autor na své zbrani jednu technickou zajímavost a pěkně ji vyfotografoval.
K článku bych měl jen tu připomínku, že značení "2 UR 1" neznamená obecně jezdecký, ale hulánský pluk.
Dvě strany.

Den s Jerichem

V tomto článku Jan Skramoušský pozotivně hodnotí zajímavou akci, která proběhla v prosinci. Pozvánku jsme uveřejnili i my.

Stručná historie "werndlovky"

Jelikož na prostřední dvojstraně máme řez pušky Werndl, ze sbírek VHÚ, napsali redaktoři SM dvojstránkový článek o zbraních tohoto systému. Shrnují tam relativně stručně, ale hutně to nejdůležitější o okolnostech zavedení těchto zbraní v rakouské armádě i armádách jiných států.
V této souvislosti upozorňuji na článek Davida Pazdery o Karlu Holubovi.

Poradna

V této rubrice jsem si nadmíru dobře početl. Čtenáři se tázali na samonabíjecí pušku systému Holub, signální pistoli vz.30, šavli středoevropského původu, značku ZIK a pušku Anders. Moc pěkná Poradna.

Zbraně na aukcích

Velmi pěkný přehled požadovaných, vyvolávacích a dosažených cen historických zbraní, dosažených na českých aukcích přináší Vladimír Dolínek. Dvě strany.

Derniéra Atentátu

Po více než dvou letech skončila na Žižkově výstava, která se neskutečně povedla. Navíc byla tehdy otevřena ve velmi vhodnou dobu. Viděl jsem ji dvakrát. Skončila, půjde do Německa...
Zatímco na vernisáž nebyli redaktoři našich časopisů pozváni, tentokrát tomu bylo jinak.

Recenze

V rubrice recenzí se sešla pěkná úrodička. Vladimír Dolínek recenzuje polskou publikaci Jana Kruczka, Dan Řehák mysliveckou encyklopedii na CD, Davíd Pazdera připomíná útlou knížečku o munici, moje maličkost doporučuje knihu o napoleonských válkách, Vladimír Dolínek knížku o španělské vojně občanské a v redakčním sloupku se připomíná mé veledílko-Rejstřík SR a SM.

Vojenskohistorická expozice na Pražském hradě

Jak jsme již u nás (díky Davidu Pazderovi a Vladimíru Dolínkovi) konstatovali, zbraně se vrátily na Hrad, konkrétně do věžě Mihulka. Na tuto skutečnost upozorňuje na jedné stránce Vladimír Dolínek.
A já jen připomenu, že my jsme obrázky z této expozice ve větším počtu přinesli zde, , zde, a také zde.

Pevnost Heldsberg

První část povídání Vladimíra Havla o švýcarské pevnosti z období II. světové války je velice zajímavá. Všímá si německých plánů na dobytí Švýcarska, chování politiků, stavby pevnosti a také toho, jak díky vzpouře jednoho vojáka vzniklo muzeum.

Lovci buvolů

Martin Helebrant pokračuje druhým dílem v dějinách zbraní buvolobijců. Jsme u zbraní Sharps, ale i u zbraní Remington Rolling Block. Dvě strany.

Radom VIS 35

V demontážní rubrice se tentokrát na dvou stranách demontuje pistole od našich severních sousedů.

199. Výročí bitvy u Slavkova, příprava na Austzerlitz 2005

Rostislav Fabiánek na jedné stránce s obrázky připomíná loňské akce k výročí bitvy u Slavkova a současně zve na tento rok, kdy je super kulaté výročí bitvy a akce zřejmě bude stát ještě víc za to.
Další obrázky z této akce najdeme na předposlední straně obálky.

12mm puška Krag-Petersson M/1876 (Krag-Peterson gevaeret)

Možná je to tím, že dle starého přísloví má pravdu ten, kdo přichází z jiného města, ale článek pana Reinolfa Reisingera o pušce Krag-Petersson mi udělal velikou radost. Především mám rád vojenské zbraně ze 60. až 70.let 19. století. Najde se tam řada neobvyklých systémů, pokusů... A pak taky nic nevím o zbraních z této doby, které se používaly ve skandinávských státech.
Proto mi ten článek udělal radost. Má dvě stránky a někdy brzy bude článek o opakovačce Jarmann.

Radom VIS 35

O pár stránek dříve jsme tuto pistoli demontovali, na poslední straně obálky je její nákres.

A to je vše.
Toto číslo SM se mi moc líbilo. Možná je to tím, že tam byly dva mé články a jeden článek o mně, ale spíš je to tím, že jsem si pěkně početl.

A teď si jdu dopisovat s jedním pánem, který nemůže pochopit, že mu nebudu a nebudu radit v jeho kšeftech, týkajících se prodeje nacistických relikvií a předmětů, vyhrabaných ze země za pomoci detektoru kovů. Prý jsem bolševik a už mám jít do důchodu. Navrhl jsem mu, aby mi, pokud trvá na mém odchodu do penze, započal vyplácet nějakou sympatickou rentu. Jsem zvědav, co mi napíše. Pokud bude souhlasit, budu mít na G-I mnohem více času, což by mne těšilo.
Ale spíš bych to viděl, že si najde nějakou výmluvu a já budu dál chodit do práce.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=833