Střelecká revue 2/2005
Datum: Wednesday, 02. February 2005 @ 21:39:42 CET
Téma: Články


Letošní dvojka vyšla v úplně novém kabátě. Kdo neviděl, nechť se podívá.

Na titulní straně se pěkně vyjímá Colt Python od Pavla Klozíka. Předznamenává tak téma Sešitu Střelecké revue.

Zaujalo nás

V této rozmanité rubrice, kterou sestavil Pavel Klozík, jsem si nejvíce pošušňaů na pistoli Bär. Nepochybně zajímavé je taky řez Glocku 17.

Překvapení: Beretta Px4 Storm

Na štědrý den jsme u nás na G-I upozornili na novou pistoli od Beretty. Nyní se jí na dvou stranách věnuje Střelecká revue. Redakce vychází evidentně z firemních materiálů a přináší kromě textu řadu obrázků.

P2000 Mini

Se superkompaktem z dílny firmy Heckler Koch nás seznamuje na jedné stránce Petr Müller.

Kevin-historie a současnost

Jiří Fencl se vypravil do Vsetína a povídal si s pracovníkem obchodního oddělení firmy ZVI Karlem Valentou. Dozvíme se, jak Kevin vznikal, jak se zkoušel a jaké jsou problémy třeba s jeho exportem do USA. Tři stránky příjemného čtení.

Peacemaker M.Pochyly

Na dvou stranách můžeme obdivovat revolver Colt Peacemaker, který kromě hlavně vyrobil puškař a rytec Milan Pochyla. Pěkná zbraň a podle Pavla Klozíka se z ní taky moc dobře střílí. Dvě strany, pěkné obrýzky včetně portrétu puškaře.
Mimochodem, skromné stránečky pana Pochyly najdete zde. Jen mi je divné, že v článku se píše, že pan Pochyla je z Uherského Brodu. Na jeho webových stránkách je uvedeno, že bydlí v Jaroměři. A tam jsem za ním kdysi taky byl. To už je hrozně dávno. ještě s puškařem Zdeňkem Krátkým.

Sig Pro SP 2009 Manual Safety

Pavel Klozík objevil Siga s pojistkou, ačkoli normálně se tento model dodává bez pojistky. Vydal se po stopě a zjistil zajímavé věci. Stránka a půl.

Tekutá vesta

Když jsem viděl titulek, domníval jsem se, že před odchodem do nebezpečného prostředí mne partnerka místo deodorantu nastříkne nějakou pěnou a já se stanu nezranitelným. Je to jinak,tekutina slouží jen ke zpevnění klasických neprůstřelných vest.

Impulzní pistole IFEX

Se zbraní, která může uhasit požár v místnosti, ale s jinou náplní třeba taky rozplakat demonstranty, nás na jedné stránce seznamuje autor -KK-.

Pistole SPS.

Ve španělsku se již samonabíjecí pistole skoro nevyrábějí. Výjimkou je právě SPS Diega Cruze. Jedna strana uvnitř čísla a jedna na předposlední straně obálky.

Ze světa zbraní

V této rubrice mne zaujala pancéřovka s televizí ke střelbě za roh a také kulové náboje s plastovou nábojnicí. Inu, pokrok. Dvě strany.

Wolf a Norinco ráže 45 Auto

Čínské a ruské výrobky-náboje ráže 45 ACP zkoušel Pavel Klozík a byl s nimi celkem spokojen. Náboje mu věnovala firma Řehák a Řehák.

Pietta PPS

Vypadá to z dálky tak torchu jako Špagin a zblízka jako jeho příbuzný. Ale je to samonabíjecí malorážka od Pietty. Ivan Chludil si to vyzkoušel a na střelbu pro zábavu to prý není špatné.

"Štuc" Sauer S 202

Krátkou variantu standardní kulovnice od firmy Sauer představuje na jedné stránce Jiří Fencl. Kromě popisu a pochvaly na závěr se dozvíme o testu, který se zbraní kdosi kdesi provedl a který dopadl dobře.

Lovecké z vojenských

Dělalo se to tak vždycky, po každé válce nebo při přezbrojení armády. Vojenské zbraně se transformovaly na lovecké. Někde dobře, jinde hůř, někde uboze.
Představitele té první kvalitní přestavby našel Pavel Klozík v Třebové u Řeháků a napsal o tom stránku a kousek.

Kuše Megaline

Půlstránkový přehled sortimentu italské firmy obsahuje tři krátké sloupky povídání a dva obrázky.

Variábly

Když jsem viděl rozsah článku, bál jsem se, že půjde o telefonní seznam. Ale není tomu tak.Jiří Fencl se na čtyřech stranách věnuje objasnění pojmu a především důležitých parametrů, které se u těchto moderních puškových dalekohledů sledují. Teprve na závěr najdeme přehlednou tabulku vzorů včetně cen.

UK 59

V nějakém časopisu napsali hanlivý článek o kulometu vz.59. Jiří Fencl se proto rozhodl shromáždit všemožná pro a proti k této zbrani. Bude toho zřejmě postupně uveřejněno více, ale nyní si povídal s ing.Vladimírem Maršíkem, který s těmito kulomety jako voják dlouho pracoval. Zajímavý je celý rozhovor, ale řekl bych, že nejvíce mne zaujaly odpovědi na poslední dvě utázky.
Dvě strany.

Minomety Antos a Santos

V dalším článku představuje Jiří Fencl dva československé minomety, zavedené relativně nedávno do výzbroje. Tři strany.

Šestipalcové revolvery

Jaroslav Pekařík a Ivan Chludil spolu se svými (zřejmě zahraničními) spolupracovníky pro tento Sešit SR vyzkoušeli řadu sportovních revolverů od výrobců z obou stran Atlantiku. Také je popsali, ale především seřadili do dvou tabulek podle výsledků v testu. A tyto výsledky jsou velice zajímavé.

Profi Star

Nářaďový nůž, který nám představuje Stano R.Kříž, byl vyroben někde na východě lidmi, kteří celý den pracují za hrst rýže. A podle toho jejich výrobek vypadá. Autor nenapsal otevřeně, že se jedná o šmejd, ale z článku to tak nějak samovolně vyplývá.

Jižní Afrika s novým zbrojním právem

V Jihoafrické republice to budou mít slušní lidé s držením a získáváním zbraní zase o něco těžší a přibude úřadování.

Existence v ráži 45

Střílející tužku v ráži 45 objevil v zahraniční sbírce Ivan Chludil. Pěkně ji nafotil a napsal článek na dvě stránky. Zajímavá věc.

Výstřely nad Alpami

Články, věnované II. světové válce pokračují dvojstranou Karla Šimka o švýcarském letectvu a jeho úloze v tomto konfliktu. Zajímavé, příjemné počtení s obrázky. Dvě strany a dvě otázky do celoroční soutěže.

LVT-tažný kůň v Pacifiku

V dalším třístránkovém článku nás tentýž autor seznamuje s nejpoužívanějším výsadkovým obojživelným vozidlem americké armády za II. světové války v Pacifiku. Tři strany.

Muzeum Sinsheim

O tomto muzeu se v SR již nedávno psalo, ale Přemysl Liška tam nashromáždil tolik zajímavých obrázků, že se k tématu vrátil. Jedna stránka.

U.S. M3

Samopal z druhé světové války rozhodně nevynikal krásou. Spíše naopak. Po válce absolvoval řadu dalších konfliktů, až se dostal ve velkém množství do Afghanistanu, kde bojoval proti svým původcům. Tam se samopaly dostaly do zajetí, dva kusy nafotografoval pan -QK- a my máme v našem časopise pěkné obrázky se stručnými texty. Dvě strany uvnitř čísla a jedna na poslední stránce obálky.

Vojenský a policejní odstřelovač

Na dvou stranách přináší Pavel Klozík přehled obsahu knihy amerického autora-zkušeného odstřelovače. Jak se zdá, kniha je to opravdu zajímavá.

SWAT-americké zásahové jednotky

První část zřejmě rozsáhlejšího materiálu si všímá specielní jednotky policie v Los Angeles. Občas se tam musí dobývat nějaký dům, blok, možná i čtvrť... Jedna strana, autor Milan Kovář.

Gotthard Bunker Hill

Jeden pán přemýšlel. Vznikla z toho baterka, kombinovaná s tonfou a obranným sprejem. Jedna strana, autor Stano R.Kříž.

Vybrané kapitoly z historie střelectví

V rubrice Psali jsme před 25 lety se objevil všeobecný článek o historii sportovní střelby. Te toho na stránku a půl a mohu konstatovat, že za tu dobu již bádání pokročilo o dost dál. Vezměme jen nedávno vydanou práci Petra Kmoška a řadu regionálních prací.

Diana 300 R

Drahou, ale kvalitní německou vzduchovku od známé firmy představuje na dvou stránkách na základě zahraničních materiálů Jiří Fencl.

Střelba odrazem od vodní hladiny

Zajímavý článek od redaktora časopisu Svět myslivosti Ondřeje Kozuba, který navštívil Rakousko. Dvě strany.


A máme druhé letoční číslo SR za sebou. Jeho nejpilnějším autorem byl nepochybně Jiří Fencl. Bylo to pestré a já se těším na další číslo.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=836