Střelecký magazín 3/2005
Datum: Saturday, 26. February 2005 @ 22:17:11 CET
Téma: Články


A máme tu třetí letošní číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně se skví broková kozlice Browning Cynergy, které je věnována i druhá strana obálky a úvodní článek celého čísla.

Broková kozlice Browning Cynergy

Zbraň z titulní strany popisuje v čtyřstránkovém článku Martin Helebrant. A nejen popisuje, jelikož ji ještě s dalšími střelci také vyzkoušel. Dojem z nové zbraně byl zřejmě velice příznivý.

Nová pistole Ruger P345

Redakční článek se nejprve věnuje historii Rugerových služebních pistolí, aby se následně pustil do novinky-služební pětačtyřicítky, na kterou dosud odborná média pějí jen chválu. Dvě strany.
Mám jen drobnou připomínku: Město Newport zřejmě neleží ve státě New Haven.

Rotní kulomet K 56

Martin Dubánek se ve druhém pokračování svého článku věnuje kontrolním zkouškám této zbraně. Tedy, moc dobře to nedopadlo. Dvě strany, pokračování příště.

Pušky ZK 381

Minule se v SM psalo o patentech, které měly vztah k této zbrani. V tomto článku Jan Skramoušský ukazuje, jak byly tyto patenty použity na jednotlivých dochovaných exemplářích této zbraně. Tři strany.

Čeští puškaři na internetu

V dvojstránkovém článku se rozpovšechňuji na téma internetových stránek našich puškařů. Moc těch stránek nemáme a jen některé stojí za podívání. Snad to bude lepší.

Jak sbírat pistole DUO

V první části většího materiálu se David Pazdera věnuje sbírání pistolí, vyrobených zhruba do vypuknutí II. světové války. Seznámíme se zde stručně s historií výroby těchto zbraní v Opočně, ale především s charakteristickými znaky předválečných pistolí DUO. Tři strany.

Protitankové pušky JAWA

Třetí a závěrečný díl seriálu Jiřího Fencla o zbraních z malé pražské zbrojovky, které se nikdy nedostaly do armádní výzbroje.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Se Zdeňkem faktorem se ocitáme ve zkušebně zbraní a střeliva v 60. letech minulého století a seznamujeme se s tehdejšími předpisy.

Reichsrevolver (říšský revolver)

Daniel Řehák se na dvou stranách věnuje německé armádní zbrani, která se používala od 80. let 19. století a našla své uplatnění ještě za I. světové války. Střílelo se s tím celkem dobře.

Zadovky Martini-Henry aneb síla jednoduchosti

Redakční článek se na třech stranách podrobně věnuje historii původně americké, poté původně švýcarské, načež původně britské zadovky, která se uplatnila na bojištích prakticky celého světa, jakož i na střelnicích zvláště ve střední Evropě.

Martini-Henry

Předchozí článek se váže k obrázku na prostřední dvojstraně, kde najdeme řez mechanismem zadovky Martini-Henry ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Poradna

Značnou část Poradny tentokrát zabraly dotazy ohledně nábojů. Ale máme tu i několik neurčených odzanků, pušku vz.24 a malorážku Mauser.

Sir Winston Leonard Spencer Churchill

Martin Helebrant na jedné straně připomíná výraznou osobnost moderních dějin Británie. Jen tam ujel letopočet..., na což upozornil jeden z našich čtenářů zde. Jedna strana.

Prototypy kulometu UK vz.59

První část článku Jana Skramoušského o prototypech dosud používaného armádního kulometu. Dvě strany.

Nová pistolová ráže .45 GAP

Američané jsou posedlí pětačtyřicítkami. Jenomže pětačtyřicítka v ráži 45 ACP s velkokapacitním zásobníkem má poněkud velkou rukojeť. Tak to Glock vyřešil novou pistolí s novým nábojem. Dvě strany, autor Jindřich Hýkel.

Recenze

V recenzní rubrice mne zaujaly zprávy o vydání dvou prakticky využitelných publikací Jana Komendy na téma zbrojního zákona a jeho praktické aplikace. A jelikož jsem nedávno měl jednání s Vladimírem Šindelářem, připomenu jeho knížku o soubojích.

Vnitřní balistika

Šesté pokračování seriálu Beata Kneubuehla. Jako technický nevzdělanec tomu ovšem vůbec nerozumím. Dvě strany.
Tento seriál má pro mne ještě jednu praktickou vlastnost. Na rozdíl od mnoha jiných se zde uvádí, o kolikáté jde pokračování.

Ohlédnutí za Antonínem Klimkem

Zemřel zajímavý český historik. Historik, který uměl bořit mýty a činil tak, ačkoli se to mnohým nehodilo do krámu. Jelikož se věnoval i dějinám zbrojní výroby, je oprávněně připomínán i na stránkách SM.
Zprávu o jeho úmrtí jsme uveřejnili i na G-I. Konkrétně zde.

Pevnost Heldsberg

Vladimír Havel dokončuje svůj rozhovor se šéfem švýcarské pevnosti-muzea. Jsou tu krásné obrázky interiérů, dozvíme se o německé špionáži i o výzbroji pevnosti. Dvě strany.

Lovci buvolů

Tentokrát ani ne tak o loveckých zbraních, jako spíše o technologii vybíjení bizonů píše Martin helebrant ve třetím a posledním dílu svého seriálu.

Glisenti 1910

Rozborku nepříliš úspěšné italské pistole popisuje na dvou stranách s řadou obrázků Jan Skramoušský.

Muzeum Jihovelšských hraničářů

Muzeum pluku, který toho zřejmě hodně zažil, navštívil David Pazdera. Jedna strana.

Švédská puška Jarman ráže 10,15 mm z roku 1883

Rakouští spolupracovníci Střeleckého magazínu Heino Hintermeier a Reinolf Reisinger představují opakovačku, která se v našich krajích hned tak nevidí. Čili jsem tomu moc rád. Dvě strany.

Beretta 950B

A na poslední straně obálky nákres italské pistolky.


Tímto je přehled obsahu letošní trojky ukončen. Já jsem si početl. Velmi mne potěšil článek o zadovkách Martini a také o Jarmanově opakovačce. A co se líbilo vám?


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=851