Střelecká revue 3/2005
Datum: Saturday, 05. March 2005 @ 12:41:20 CET
Téma: Články


Vyšlo březnové číslo Střelecké revue.

Na titulní straně je dvojitý revolver z muzea v San Marinu. Dost dobré. Navíc to odpaluje spodní komoru. Apríla není, tak to asi kolegové myslí vážně.

O českém střelectví

První článek tentokrát není o žádné zbrani, ale Přemysl Liška v něm konstatuje současný stav českého střelectví. Konstatuje, nikoho nezavrhuje, nevyhání. Dvě strany.
Pokud s ním někdo nesouhlasí, ať to napíše.

Zaujalo nás

Rubriku zajímavých zbraní a příslušenství na pultech našich obchodů naplnil až po okraj Pavel Klozík. Hodně toho našel u Řeháků. Třeba pistoli Parabellum 06/29, Matebu, zajímavý dalekohled... Dvě strany.

CZ 2075 RAMI P

Plastovou variantu uherskobrodského subkompaktu si prohlédl a pořádně vyzkoušel Pavel Klozík. Něco se mu líbilo, něco tak úplně ne. Zřejmě je to do diskuse. Ostatně kdo jede do Norimberka (skoro všichni, že jo), ten se tam může na tuhle pistolku podívat, vzít si ji do ruky, ale ne zastřílet si. Takže máme novou pistoli na trhu. Ať se jí daří.

Nové modely Dan Wesson

Oetr Müller nás seznamuje s novým sortimentem zbraní firmy, která tak trochu navazuje na firmu Smith Wesson, byť několikrát zkrachovala. Počet revolverů v nabídce se snižuje, objevují se samonabíjecí pistole-klony Colta 1911, to vše v exkluzivním provedení.

Smith Wesson Model 60

Pavel Klozík vyzkoušel zánovního Smith Wessona a současně také starší Astru 680. Stránka a jeden sloupec.

Reck model PK

Pavel Klozík potkal u Řeháků samonabíjecí pistoli Reck nikoli na plynové, ale na opravdové náboje. Tak si s ní chtěl zastřílet. Zažil věci neuvěřitelné, které popisuje se sobě vlastním nadhledem na dvou stranách.

Revolvery Dřevěného oka

Úpravu revolveru Ruger Vaquero, se kterou se potkal na mistrovství Evropy, popisuje na dvou stránkách s řadou obrázků Ivan Chludil.

Shot Show 2005

Telegrafický přehled toho nejzajímavějšího z letošní Shot Show (resp. přehled novinek) zabral jšen jednu stranu, ale představuje se zde celkem 13 produktů. Autor -pm-.

GAMA-kulomet nebo kanón?

Zbraň, která je někde na pomezí mezi kulometem a kanonem podle toho, jaká hlaveň se na ni zrovna namontuje, představil na necelé jedné straně Jiří Fencl.

Rugerovy malorážky na kuličky

Airsoftovou pistoli, která kopíruje vzhled Rugeru Mk I a karabinu na tento model navazující, představuje a hodnotí na dvou stranách Jan Šulc, který tyto zbraně shodou okolností taky prodává.

Jeden náboj pro pět zbraní

Speciální náboj, který byl vyvinut pro americká filmová studia, natáčející westerny, představuje na jedné straně autor pod značkou -UD-.

Brokovnice Saiga

Automat Kalašnikov v samonabíjecí verzi jako brokovnice-to je Saiga, která se dnbes údajně dobře prodává do celého světa v řadě variant. Dvě strany, autor -pm-.

33 x 83 Flash Ball

Náboj do známé nesmrtící zbraně od francouzské firmy Verney-Carron představuje na jedné stránce s řadou fotografií Ivan Chludil.

40 mm granátomet Heckler Koch

Na dvou stranách najdeme řadu fotografií a nemnoho textu na téma poněkud komplikovaného, těžkého, ale pořád asi dost dobrého německého granátometu. Autor Pavel Černý.

Co je nového "u Findoráků"

V třístránkovém článku Jiří fencl nejprce představuje nové nebo vylepšené konstrukce firmy Czech Weapons, které dokumentuje také fotografiemi. V závěru článku tuto firmu podorbně představuje (včetně adresy, telefonu...) a chválí. Chválí.

San Marino

Pavel Klozík navštívil ministáteček San Marino. Objevil tam dvě muzea zbraní, v nichž ho nechali fotografovat. Vznikl tak celý jeden Sešit Střelecké revue, plný obrázků zajímavých zbraní se stručnými popiskami.

Němci mají starosti

V Německu platí od 1.3.2004 nový zákon, který má i řadu nejasností. Problémům a nejasnostem kolem registrování střeliva se věnuje na jedné stránce Ivan Chludil.

Hlavní ceny za rok 2004-Soutěž 2005

Na jedné straně se nejprve dozvíma jména výherců loňské soutěže na téma slavných bitev a současně se seznamujeme s cenami pro nový ročník soutěže, věnovaný II. světové válce.

Poradna

V Poradně najdeme jeden zodpovězený dotaz na identifikační známku, k němuž jen dodám, že lokalita Könitz jsou Chojnice ve Slezsku-tejdy německém. Dále zde jeden čtenář odpovídá na dotaz, který jsem nebyl schopen zodpovědět ohledně tulejového bodáku.
Zbytek prostoru je věnován revolverům.

Burzy v Dejvicích

Ivan Chludil byl na burze v Dejvicích a moc se mu tam líbilo. jedna stránka s řadou obrázků.

České zbraně v Mnichově

U Hermannů se na poslední aukci prodávaly zajímavé věci z českých dílen. Tak jsem o tom napsal zprávičku. Je mne mrzí, že redakce věnovala tak málo prostoru obrázkům. Kolegové z Německa mi poslali obrázky ve velmi dobré kvalitě, takže je to škoda, neb to byly flinty jak víno.

Nové knihy

V této rubrice oceňuji zvláště informace o druhém dílu Frimlových Kulometů. Zbývající dvě recenzované publikace na téma "jaký já býval pašák", mne nijak zvláště neuchvátily.

Bren-nejslavnější kulomet všech dob

Nejslavnějšímu kulometu věnovali Jiří Fencl a Jiří Hanák celkem 4 strany. No, ve skutečnosti necelé strany dvě, protože velká část článku je věnována období "před Brenem".

Rychlá a zajišťovací divize 1939-1944

O úloze slovenských jednotek za II. světové války velmi poutavě vypravuje Karel Šimek. A k tomu pár obrázků. Tři strany a na konci další otázky do celoroční soutěže.

DeLisle a valkyrie Arms

Na počátku tohoto článku se stručně seznámíme s historií pušek DeLisle, potom se podíváme na americkou firmu Valkyrie Arms, která kromě replik této zbraně nabízí také řadu slavných plnoautomatických zbraní v samonabíjecí verzi. Zajímavé tři strany od autora pod značkou -LA-.

Ft.Sill Field Artillery Museum

Dělostřelecké muzeum na americké základně v Oklahomě navštívil Bohuslav Kuda. Dozvíme se tak něco o historii základyn, projdeme slovním výčtem sbírek, ale hlavně je tu řada obrázků zbraní tam vystavených. Dvě strany.

Obuškový meč

Známe kordy v holi, dýky v holi, pušky v holi... Ivan Chludil v nějakém bazaru objevil kombinaci meče a obušku, z nichž se navíc při troše šikovnosti nechá udělat i malé kopí. Stránka a půl.

ESU NYPD-americké zásahové jednotky

Zásahové jednotce v New Yorku se věnuje na jedné stránce Milan Kovář. Historie, struktura, výzbroj, zásluhy.

Pistole na kysličník uhličitý

Jak to vlastně začalo s Uhrinčatovými plynovkami? Jedna strana-vzpomínkový třicet let starý článek.

Boj o Sokolovo

Pěkné obrázky z akce klubů vojenské historie nafotil Pavel Klozík. Jedna strana.


A to je konec pohádky o třetím čísle Střelecké revue. A co se v tomto čísle líbilo nebo nelíbilo vám?


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=854