Vladimír Dolínek: Čeští puškaři
Datum: Friday, 11. March 2005 @ 20:32:53 CET
Téma: Články


Na našich stránkách jsme o připravované knize Dr.Vladimíra Dolínka o českých puškařích informovali několikrát, neboť cesta této práce na knihkupecké pulty byla velmi dlouhá.
Dobrá věc se podařila, takže teď již mohu psát o knize, která mi leží na stole.


Knihu mi věnoval a pěkným věnováním opatřil sám pan doktor Dolínek.
Leží přede mnou publikace v pevných deskách s barevnými fotografiemi zbraní. Má "jen" 142 stránek a stojí 499 Kč. Ale věřte, že je to dobrá investice.


Koncem 70.let a také v letech 80. století minulého vycházel ve Střelecké revui seriál Od Adama po Zemana. Autory byli pan Dr.Dolínek a již zesnulý Dr.Jan Durdík. Seriál byl vlastně seznamem českých, moravských, slezských a slovenských puškařů. Ke každému puškaři byly uvedeny známé informace o něm (pokud něco známo bylo) a také soupis dochovaných zbraní, především z muzeí, ale i ze soukromých sbírek. Seriál vycházel několik let na přelomu 70. a 80. let. Záhy začaly vycházet Dodatky, které téma ještě více rozšiřovaly. jejich vydávání skončilo někdy v r.1988, jestli se nepletu (píši doma, Staré časopisy skladuji v práci).

Těm, kdo začali naše střelecké časopisy odebírat v posledních cca 16 letech, zůstal seriál Od Adama po Zemana nedostupný. Řadě lidí jsem ho kopíroval a pracoval s ním takřka denně při práci správce sbírky zbraní.

Myšlenka na knižní vydání této práce jistě není nová. Již byla vydána řada národních seznamů puškařů a vyšel i seznam světový, byť nedokonalý. Navíc se Dr.Dolínkovi scházely nové informace-objevovali se dosud neznámí puškaři, k těm známým se zpřesňovala data.
Dostat rukopis do tisku však nebylo jednoduché. Sběratelů historických zbraní nejsou davy, takže jde o publikaci malonákladovou, určenou omezenému počtu zákazníků. Úkolu se nakonec ujalo nakladatelství Naše vojsko a výsledek je přinejmenším důstojný.

Po stručné úvodní studii na téma českého puškařství, následuje to nejdůležitější-seznam českých puškařů z období let 1600-1900. Někomu to možná připomíná seznam telefonní, ale podobně jako ona žlutá kniha, je tento seznam o 2200 jménech velmi užitečný. Ke každému puškaři jsou uvedena základní osobní data (jsou-li známa), místo působení a případně příbuzenské vztahy k ostatním puškařům. Zdaleka ne u všech jsou tyto údaje kompletní, neboť se mnohdy nezachovaly, nedaly se najít.
Druhou velmi důležitou součástí Dolínkovy práce je seznam výrobců podle míst. Prostě u jednotlivých měst či obcí jsou napsána jména puškařů tam působících. Kdo někdy luštil signaturu, na níž bylo jméno puškaře čitelné jen z části, ale místo působení bylo v signatuře zachováno, ten zná blahodárnou sílu, kterou mohou tyto údaje mít.
Další velmi užitečno částí knihy je výběrová bibliografie k dějinám českého puškařství. Mnozí nad bibliografiemi ohrnují nos. Až do té doby, než zjistí, že si znalosti o určitém tématu potřebují rozšířit, problém objasnit. Pak se bibliografie hodí.
Atraktivním zakončením knihy je barevná obrazová příloha.

Jsem přesvědčen, že záhy po vydání knihy se objeví informace o nových puškařích, kteří zde nejsou uvedeni. Určitě někde nějací budou, protože není v lidských silách prosít všechna ta zrnka písku, v tomto případě archivní fondy a nic neopomenout. Lidské poznání je proces neukončený a je to přirozené. Děje se tak i u jiných národních seznamů puškařů, kterých již v Evropě pár vyšlo. To na přínosnosti této knížky rozhodně neubírá.

Důležité také je, kde knížku koupit.
Pokud nemáte ve svém dosahu dobrého knihkupce (dobrý knihkupec by měl tuto publikaci mít), obraťte se na dobrého velkoknihkupce Jana Kanzelsbergera, resp. jeho firmu. Na adrese www.kanzelsberger.cz si knihu můžete objednat. Nepošlou vám ji, ale dodají do některého ze svých 34 obchodů.
Kniha se také objevila v e-shopu Našeho vojska. Výhodné je, že zde je za nižší cenu 399,20 Kč. Vstup do e-shopu přímo ke knize Dr.Dolínka najedete zde.

Doufám, že se k této zajímavé knize vyjádříte také vy, čtenáři G-I. Diskutujme. Nad knížkou, ale třeba i nad tím, co uděláme s dějinami českého puškařství po r.1900, s dějinami, z nichž střílíme dnes.


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=857