Ian Hogg je už pár let mrtvý...
Datum: Saturday, 09. April 2005 @ 12:00:00 CEST
Téma: Články


... a já to nevěděl. Vy ano?

Tento týden jsem byl požádán o lektoraci jedné knihy Iana Hogga, o jejímž českém vydání uvažuje jedno české nakladatelství. Při té příležitosti jsem o tomto autorovi vyslovil několik skeptických poznámek a knihu s podotknutím ve smyslu "to jsem zvědav, co to zase ..." otevřel. Načež jsem s překvapením zjistil, že Ian Hogg již pár let není mezi námi.

Tento neuvěřitelně plodný autor odborné literatury o zbraních a vojenské technice všeho druhu zemřel 7. března 2002 ve věku 75 let. Na kontě měl okolo 150 knih a nepočítaně článků a dalších výstupů. Mnohé z jeho encyklopedií se staly kasovními trháky a jistě budou po celém světě včetně ČR vydávány ještě dlouho, předlouho.

Osobně mám na Hoggovy knihy už léta silně skeptický názor, který se mnou bude nejspíš sdílet mnoho z vás. Bral jsem ho spíš jako fenomén než jako pramen, i když přiznávám, že mě přece jen čas od času některými pasážemi příjemně překvapil. Zkrátka o mrtvých jen dobře...

Zajímavou otázkou je, kdo po Ianu Hoggovi nyní převezme patent na encyklopedické spisování o zbraních, respektive naváže na ředu, v níž vedle jména Hogg figurují osobnosti jako W. H. B. Smith, Joseph E. Smith a Edward C. Ezell. I když zrovna včera jsem jednoho známého přesvědčoval, že zlatý věk široce pojímaných zbraňových (teď ještě dodávám stále dokola opakovaných) encyklopedií je již možná za námi a nastal diamantový věk opravdu fundovaných úžeji vymezených publikací. Jaký je váš názor?

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=877