Střelecký magazín 5/2005
Datum: Monday, 02. May 2005 @ 19:53:15 CEST
Téma: Články


A máme tu květnové číslo Střeleckého magazínu. Na titulní straně je nová pistole od Beretty.

Na druhé straně obálky jsou ukázky ze společenských a prezentačních akcí na výstavě IWA 2005.

IWA Outdoor Classics 2005

Slavnostní zahájení norimberského veletrhu i obsah projevů některých potentátů, pokud byly k věci, připomíná na jedné straně Martin Helebrant.

Krátké zbraně na IWA 2005

Dlouhatánský článek o všemožných novinkách a inovacích v oboru krátkých zbraní, které se objevily na norimberské výstavě. Bylo toho dost, ale že by se objevila nějaká bomba bombastická, se mi nezdá. Pět stran.

Corner Shot

Střelba za roh, to je stará vesta. Ale izraelské zařízení lze vybavit řadou doplňků, takže skýtá všemožný komfort. Každopádně než člověk vystrčí hlavu z po za rohu, může si to nejdřív z relativního bezpečí prohlédnout. Dvě strany, autor Emil Markup.

Výrobci samonabíjecích brokovnic

Faktem je, že samonabíjecí brokovnice dnes vyrábí kdejaký umouněnec. S méně známými nebo i neznámými výrobci těchto zbraní z Itálie a Turecka (a s jejich sortimentem) nás na třech stranách seznamuje (s).

Norimberské novinky: dlouhé střelné zbraně

Členové a spolupracovníci redakce se v tomto článku pustili do výčtu kulovnic, brokovnic, sportovních speciálů, ale třeba také samonabíjecích verzí samopalů...prostě všeho dlouhého, co v Norimberku bylo, bylo to novinka a bylo to dlouhé. Povídání o jedné zbrani vždy tak na jeden krátký odstavec, příslib dalších rozsáhlejších článků, které půjdou na dřeň. Tři strany.

Jak sbírat pistole DUO

Třetí a závěrečný díl seriálu Davida Pazdery vypovídá o duovkách z doby, kdy se nad podnikem pana Duška stahovaly mraky, z nichž nakonec udeřilo a pan Dušek byl bez firmy... Nicméně právě díky všemožným změnám je těch variant duovek celkem dost. Dvě strany.

Pistole P7000 a náboj 7penna

Nová zbraň na nový náboj na nenápadném, ale stále obleženém stánku v Norimberku. Pěkné obrázky a informace o zbrani, které se podařilo shromáždit na dvou stranách. Autor (s).

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Další část seriálu Zdeňka Faktora. Zlatá léta šedesátá. Dvě strany.

Astra 300

V rubrice testů oldtimetrů se objevila španělská pistolka, vyráběná pro kamarády fašisty v Německu. Dan Řehák z ní rozhodně nebyl nijak nadšen, Dvě strany.

Beretta UGB25 Xcel

Dvojranná samonabíjecí brokovnice od Beretty. Pěkný design, ale dvojranná, samonabíjecí a drahá. Jedna strana, autor (s).

Mezi Špitálským a Mannlicherem

Dvojstrana o zbraních a patentech jednoho z konstruktérů, kteří se snažili konkurovat panu Mannlicherovi. Navazuje obrázek řezu zbraně pana Schulhofa na prostřední dvojstraně.

Poradna

V Poradně mne zaujal dotaz na pistoli Beholla, na uniformu britského letce a na brokové hlavně od firmy Jäger.

Lovený lovec jako výzdobný motiv na zbraních

Když je na zbraních vyobrazen lov, je to v pořádku. Ovšem když je na zbrani vyobrazen lov naruby, kdy zající či lišky loví lovce či loveckého psa, je to kuriozita. Pár takovýchto zajímavých zbraní připomíná pan Dr.Dolínek. Dvě strany.

Opakovací puška MAS Fusil d´Infanterie Modéle 1936

Druhá část povídání Martina Helebranta o francouzské armádní pušce, která je prý podle některých dokonce nejošklivější opakovačkou. Mně se naopak líbí. Třeba jsem zvrhlý a nebo je to tím, že jsem z kreslení měl trojku.
Martin Helebrant se v této části šlánku věnuje konstrukci zbraně a také svým zkušenostem, které s ní nabyl. Flinta nedopadla špatně. Dvě strany.

S Dr.Dolínkem o knize Čeští puškaři

Příjemný a upřímný rozhovor s panem doktorem Dolínkem vedl David Pazdera. Kniha je venku a pan doktor Dolínek se rozhodně nudit nebude. Pracuje na dalších knihách.

Zbraně pro odboj

Václav Hanák připomíná jeden z nemonoha shozů zbraní ze západu pro naše odbojáře. Dvě strany.

Sovětské sumky a bandalíry pro pušky

Galerie sumek, kterou vytvořil Michal Gajdorus, je opravdu obsáhlá. Tento díl je věnován výrobkům z doby války a výrobkům poválečným, včetně dodávek z tehdejší NDR. Dvě strany, zajímavé.

S.A.C.M. 1935 A, 7,65 mm french long

V demontážní rubrice se objevila frabncouzská pistole z období mezi světovými válkami. Dvě strany.

Tajemná zbraň Hammer

Německá protitanková zbraň z druhé světové války, jíž byly vyrobeny jen dva kusy. To vše na třech stránkách od Bedřicha Růžičky.

Raketová pistole Vz.28

Nákres československé signálky je na poslední stránce.


A to je závěr květnového Střeleckého magazínu. čtení to bylo zajímavé, ale musím rychle končit. Mám již nas stole Střeleckou revui.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=896