Muzeum zbraní v Tule
Datum: Saturday, 30. June 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Sbírky zbraní v Rusku jsou obrovské a neobyčejně zajímavé. A srdcem tamní zbrojní výroby byla po staletí Tula.

Co bylo v nedávné minulostii sovětské, to bylo svaté. Teď je zase svaté vše zaoceánské a špatné je to sovětské, respektive ruské. Ovšem ať chceme nebo ne, Rusové o sobě po delší odmlce dávají již několik let na trhu civilních zbraní důrazně vědět. A dávají o sobě vědět také ruská muzea zbraní. Je jich tam mnoho, protože ruské dějiny jsou bohaté na války a výroba zbraní zde má hluboké tradice.
Jedním z těch ruských muzeí, o nichž se dosud příliš nevědělo, protože leží mimo Moskvu a Petrohrad, je "Tulskij gasuderstvennyj muzej oružija", čili Tulské státní muzeum zbraní.
Jde o jedno z nejstarších muzeí zbraní v Rusku, ne-li vůbec nejstarší. Jeho základy byly položeny již za Petra I. v roce 1724. Vzniklo již tehdy jako závodní muzeum tulské zbrojní manufaktury. Přístupno bylo po 200 let pouze vyvoleným-panovnické rodině, generálům, konstruktérům. Nesměli tam ani řadoví zaměstnanci zbrojovky. Veřejnosti je zpřístupnili až bolševici v roce 1924. Až do roku 1996 bylo muzeum podnikové, nyní je státní a sídlí v historické budově v Tulském kremlu. Nadále jde ovšem o muzeum, jehož exponáty dokumentují především tulskou zbrojní tradici od 18. století po žhavou současnost. Ale najdeme zde též zbraně ze Sestrorecka, Zlatoustu, ale i zbraně západoevropské a orientální.

Na jeho oficiálních stránkách http://www.arms-museum.tula.ru/ najdeme historii muzea, informace o jeho umístění, zavírací době (dost problematická), trasách a tématech prohlídek, především ale můžeme na internetu některé expozice alespoň zběžně prohlédnout.
Texty, věnované jednotlivým tématickým celkům, jsou obsáhlé, doplněné řadou ilustračních fotografií zbraní. Fotografie je možno si zvětšit, ale ne příliš mnoho. Zvláštní pasáže jsou věnovány chladným zbraním, vývoji palných zbraní, samozřejmě též nestárnoucí Mosinově pušce, loveckým zbraním, sportovním zbraním, automatickým zbraním a zbraním specielního určení. Je zde též samostatná pasáž o miniaturách, které k tulské výrobě zbraní již jaksi tradičně patří.
Mezi historickými zbraněmi je již na webu řada krásných kusů, jak je v ruských sbírkách zvykem. Jako raritu uveďme třeba pušku Berdan II, celoplošně bohatě zdobenou včetně bodáku.
Stránky jsou zajímavé, počátkem června 2001 však nefungovala anglická mutace, takže pro mladší návštěvníky, kteří se neučili povinně rusky, nejsou srozumitelné. Celkově však lze říci, že stránky tulského muzea jsou zajímavé a stojí za návštěvu.


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=9