Střelecká revue 5/2005
Datum: Sunday, 08. May 2005 @ 21:02:07 CEST
Téma: Články


Ani jsme se nenadáli a máme tu páté číslo Střelecké revue.

Na titulní straně dominuje nová italská samonabíjecí pistole P 7000.

ČZ Uherský Brod koupila Dan Wesson

Hned první článek přináší informace, které čtenáři G-I již dávno znají. Náš největší výrobce palných zbraní koupil maličkého, ale známého výrobce emerického. Domnívám se, že jde o zprávu zajímavou, ale nevím, co jak se to shoduje s dalšími zprávami z ČZ, které může každý získat z výroční zprávy:
Tak především zbrojovka skončila loňský rok v červených číslech, všechny větší budovy jsou zastaveny bankám, obrat poklesl o takřka deset procent.
V dubnu byl ze funkce člena představenstva, předsedy představenstva a generálního ředitele odvolán nedávno ještě perspektivní Radek Žďárecký a z vedení firmy takříkajíc nezůstal kámen na kameni. Z téže zprávy zjistíme, že perspektivní manažer osešel s pěkným paklíkem peněz.
Když se řekne A, mělo by se říct i B. Jako akcionář jsem znepokojen.

Zaujalo nás ve stáncích českých firem na veletrhu IWA 2005.

Přemysla Lišku toho v českých stáncích zaujalo opravdu hodně, takže o tom stačil popsat hned sedm stran. A to nepsal o všech formách a ke každé napsal jen maličko textu a přidal fotografii.

Německý žebříček 9mm pistolí

Německý časopis Visier již delší dobu testoval řadu pistolí a z výsledků vytvořil jakési žebříčky.
Pánové z redakce SR nejprve oprávněně konstatovali ošidnost vytváření takovýchto žebříčků a testů pistolí vůbec a pak přinášejí stručný výtah z těchto žebříčků ve formě, připomínající telefonní seznam. Dvě strany.
Neumíte si představit, kolik práce dá nacpat ten telefonní seznam do rejstříku SR a SM.

Taurus Tracker 455 SS4

Brazilský revolver v ráži 45 ACP si vyzkoušel Pavel Klozík a zdá se, že s ním byl navýsost spokojen. Dvě strany.

Taurus v roce 2005

Tentýž Pavel Klozík v Norimberku nafotil a prozkoumal novinky nebo alespoň inovace na stánku Taurusu. A je z toho povídání na dvě stránky s řadou fotografií.

Pistole P7000

Novou italskou pistoli s netradičním novým nábojem představuje na třech stranách slovem a hlavně obrázky Ivan Chludil.

50 GI

Malá americká firma vyvinula nový náboj. Kupodivu tentokrát to nebylo proto, aby se zapsala do tabulek rekordů co se týká výkonu, ale vyvíjela náboj pro lidi. K náboji dodává také pistoli na bázi Coltu 1911.
Jak konstatuje Přemysl Liška, teprve se uvidí, zda se náboj uchytí nebo zapadne jako mnohé jiné. Skoro dvě strany.

Rukojeti s laserem

Technika jde dopředu. Firma CTC Crimson Trace zabudovává laserové zaměřovače do střenek ručních palných zbraní. Již je vyrábí pro dlouhou řadu zbraní. Necelé dvě strany na toto téma napsal Pavel Klozík.

Aktuálně z výstavy IWA 2005

Velice obsáhlý, protože osmistránkový materiál o tom, co bylo zajímavého na letošní výstavě v Norimberku na stáncích zahraničních firem. Vždycky obrázek-stručný text, obrázek-stručný text.
Však jsem se zapotil, než se to nacpalo do Rejstříku SR a SM.

Javelin

Relativně nový a do výzbroje zavedený protitankový systém americké armády představuje na jedné straně -pv-.

Největší bitva moderních českých dějin. Pražské povstání v květnu 1945 a jeho bojovníci.

Neobyčejně poutavě napsaná historie pražského povstání z hlediska nikoli politického, ale vojenského, z velké části i zbraňařského. O přípravách i průběhu, o zbraních, barikádách, průkopech...
Tento Sešit Střelecké revue se mi moc líbil a jeho autoru Jindřichu Markovi velký dík.

Kulomet UK 59L

V rubrice ohlasů, názorů a informací se Josef Turek tvrdě opřel do UK 59L. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří o zbrani diskutují, s tímto kulometem slouží, takže má k věci skutečně co říci.

Poradna

V Poradně řeším perkusní kulovnici od Schillinga v Mehlis a jednu belgickou dvojku, která prošla obchodem firmy Jiráček.

Myslivci za napoleonských válek

V rubrice Psali jsme před 25 lety je tentokrát článek o mysliveckých jednotkách za napoleonských válek. Pochází z pera Ludiše Letošníkové.

Hitlerova osudná chyba

Stručný popis začátku německého tažení do Ruska připravil Ivan Chludil. K tomu přidal další dvě otázky celoroční soutěže s tématikou II. světové války. Dvě strany.

Test samopalů

Pavel Klozík a českotřebovští Řeháci vyzkoušeli čtyři semopaly z II. světové války. Dost dobré a zajímavé čtení ma čtyři stránky.

Největší lovec

Podle jihoafrického střeleckého časopisu byl největším lovcem anglický markýz Ripon, lord de Grey. O něm a také o řadě dalších velkozabíječích zvěře je jednostránkový článek autora, ukrytého pod značkou -LA-.

Medaile cti

V rubrice Military club se Lenka Arevalo rozepisuje o známém a vzácně udělovaném americkém vojenském vyznamenání. Tři strany.

Americké zásahové jednotky

Ve čtvrtém dílu svého seriálu se Milan Kovář dostává až k zásahovým jednotkám vězeňské stráže. Trochu mi to ale připomíná telefonní seznam. Jedna strana.

Laserová puška

Novou a zajímavou sportovní pušku z produkce Drulovu a ostravského Apeomu představuje ve dvou sloupcích Přemysl Liška.

Merville

Na předposlední stránce má Pavel Černý pěkné obrázky a stručný text k jedné důležité epizodě z vylodění spojenců v Normandii v r.1944.

A na úplně poslední stránce obálky najdete pozvánku na 3.ročník střelecké soutěže o pohár Sellier Bellot.


A to je konec mého povídání o letošním čísle pět. Než bylo dokončeno, trvalo mi to poněkud dlouho, ale takový je život. Za pár dní je tu Střelecký magazín a po něm zase Střelecká revue.


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=901