Obrazy války
Datum: Pátek, 13. květen 2005 @ 20:00:00 CEST
Téma: Články


Letošní 60. výročí konce druhé světové války se stalo příležitostí k mimořádnému počtu různých jednorázových akcí i déletrvajících výstav. Do druhé skupiny patří výstava fotografií „Obrazy války“, která byla slavnostně otevřena v pondělí 2. května 2005 v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě. Právě z ní pochází výřez ze snímku Salva vítězství, která se na G-I nedávno objevila.

Výstava 212 fotografií, jejímiž kurátory jsou Daniela Mrázková a Vladimír Remeš, je tvořena třemi samostatnými kolekcemi, z nichž každá nabízí nejen poněkud jiný pohled na události spojené s druhou světovou válkou, ale rovněž také poněkud odlišný přístup k fotografii jako médiu.

Návštěvník má určitou volnost v tom, kterou část expozice navštíví jako první. Začne-li v patře, dostane se do části nazvané „Léta zmaru a naděje“, která je z největší části výběrem děl předních českých fotografů (Honty, Štochl, Sitenský, Ludwig, Tmej, Chochola, Hák a další), kteří svou válečnou zkušenost přetavili v opravdu autentické „obrazy války“, povětšinou z pohledu civilisty. Tato část výstavy příhodně vrcholí obsáhlou pasáží věnovanou Pražskému povstání.

Protože se nacházíme na G-I, je vhodné poznamenat, že zájemci o ruční palné zbraně si fotografie z Pražského povstání užijí ještě o něco víc než ostatní návštěvníci. Přátelé, vždyť na jednom snímku českého povstalce je něco, co vypadá docela přesně jako ČZ vz. 27 s hlavní pro nasazení tlumiče!

V dolní části expozice se návštěvník nejprve dostane do chronologicky řazené expozice „Lidé, kteří zvítězili ve válce“. Soubor 80 fotografií sovětských fotoreportérů poskytnutá tiskovou agenturou RIA Novosti je ukázkou špičkových dokumentárně-propagandistických, často ovšem i velmi syrových děl, z nichž některé se již stačily dávno stát bezmála ikonickými obrazy sovětské účasti ve druhé světové válce. Zvláštní zmínku v souvislosti s touto částí výstavy zaslouží snímky zachycující činnost Prvního československého armádního sboru v SSSR.

V dolní části expozice se nachází i její třetí část nazvaná „Volá Londýn“. Jedná se o kolekci snímků Ericha Auerbacha, který po útěku z Protektorátu v roce 1939 našel nový domov ve Velké Británii, kde se stal po dobu války oficiálním fotografem exilového ministerstva zahraničních věcí. Fotografie zachycující nejrůznější okamžiky činnosti členů čs. exilové vlády i řadových Čechoslováků v Anglii po letech nalezla na půdě Auerbachova dcera Monica Beaumont, která nyní jejich reprezentativní výběr přivezla do Prahy právě pro účely výstavy „Obrazy války“. O dalším osudu celé sbírky zatím nebylo rozhodnuto, ale obavy jistě nejsou na místě. V každém případě je již k dispozici česko-anglický katalog „Volá Londýn. Československá vláda v exilu 1939-1945“.

Výstavu „Obrazy války“ zaštítil prezident republiky Václav Klaus, kromě něho se slavnostního zahájení zúčastnil i velvyslanec Ruské federace Alexej Leonidovič Fedotov. Střízlivě, přehledně a místy i velmi nápaditě uspořádaná expozice bude otevřena do 12. června 2005 denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, základní vstupné činí sympatických 60 Kč.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=907