Druhá studijka o Karlu Krnkovi
Datum: Thursday, 19. May 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Není tomu tak dávno, co jsme na G-I zmínili vydání studijky o Karlu Krnkovi v malonákladovém sborníku „Čas pádu rukopisů“. Zanedlouho poté do Prahy dorazila první hrst výtisků navazujícího sborníku „Čas výstavního ruchu“ – v něm vyšel další text o našem kontroverzním zbrojnětechnickém velikánu.

Kompletní bibliografická identifikace tohoto příspěvku zní:

Zapomenutý triumf. Karel Krnka a Zemská jubilejní výstava. In: Čas výstavního ruchu. Studie a materiály. HISTORIA CULTURAE V, STUDIA 4. Sestavili Dagmar Blümlová a Jitka Rauchová. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Historický ústav, ve spolupráci s NTP Pelhřimov 2005, s. 75-92.

Náklad činí tradičních vtipných 200 kusů.
Z níže připojené ukázky si můžete udělat určitou představu o náplni textu. Především se v něm dočtete docela dost podrobností o tom, jak vlastně vypadala expozice Karla Krnky na prestižní Zemské jubilejní výstavě. (K tomuto tématu se mimochodem před časem vyjádřil časopis 100 + 1 zahraniční zajímavost, kde se dozvíte neuvěřitelné věci: třeba že Krnka mladší v roce 1891 v Praze vystavoval samonabíjecí vojenskou pušku, samonabíjecí brokovnici a samonabíjecí pistoli!) Studijka se však nevěnuje jen samotné výstavce, použijeme-li (dů)vtipnou terminologii bratří Rusů, ale zabývá se i mlhami zapomnění zakrytou kauzou Muzea českých vynálezů, instituce, jejíž vznik Krnka inicioval a do jejíž sbírek možná jako vůbec jediný přispěl.

Předpokládám, že část textu přepracuji pro účely cyklu o závěrových systémech v SM, neboť v čísle 7/2005 by se měl do ohniska pozornosti dostat dřevěný model jedné z Krnkových opakovaček.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=914