České zbraně v katalogu firmy Hermann-Historica
Datum: Thursday, 04. October 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Ve 41. aukci nabízejí také pár moc pěkných českých zbraní.

Když jsem nedávno referoval o novém aukčním katalogu firmy Hermann Historica, soustředil jsem se na několik pěkných kolečkových zbraní a tak tochu opomenul vše ostatní. Právě v tom ostatním lze najít pěkných pár českých zbraní. Jsou v katalogu palných zbraní 19. a 20.století.
Mezi civilními puškami je velmi pěkná perkusní kulobroková kozlice s otočnými hlavněmi (wender)od Johanna Čermáka z Ústí nad Orlicí. Perkusní wendery se mi líbí a proto škoda, že zde je jenom jeden obrázek.
Dále zde je perkusní dvojka od J.Endela z Prahy, ale mnohem zajímavější se jeví perkusní dvojka s vyhnutou pažbou neboli krüppelschaftem, signovaná na zámkových deskách vídeňským Johannem Springerem a na hlavnćh A.V.Lebedou. Není mi známo, že by tito dva puškaři kooperovali, takže může jít buď o složeninu dobovou nebo novodobou. Každopádně je tato zbraň svrchovaně podezřelá.
Mezi pistolemi z českých dílen nepochybně zaujme pár perkusních dvojhlavňových pistolí od Matyáše Macha v Praze. Zbraně jsou nejen pěkné, ale zaujme též nápis, odvolávající se na puškařův úspěch na pařížské výstavě v roku 1855. Já jsem se s ním takto setkal poprvé, ale to nic neznamená.
Další českou zajímavostí je v katalogu pistole-zadovka s vnějším kohoutem, signovaná opět pražskou firmou Lebeda. Není bůhvíjak zdobená, sle nepochybně je to zajímavá zbraň.
Když jsem u zajímavých zbraní v tomto katalogu, ještě upozorním na dvě belgické pistole systému Collette jednu pistoli systému Colleye. Technické zajímavosti, které bych (stejně jako výše psané zbraně) rozhodně neodmítl.

A zde jsou obrázky oněch Machových pistolí (se souhlasem firmy Hermann-Historica):


Znalecké posudky
Znalecké posudky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=92