Střelecký magazín 6/2005
Datum: Monday, 30. May 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo letošní šesté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně je pistole ČZ 75 ze Síně slávy České zbrojovky UB.

Pistole Beretta Px4 Storm

Relativně novou italskou pistoli si v Norimberku osahal a pořádně prostudoval Martin Helebrant. Jelikož při té příležitosti také dlouze pohovořil se zástupci výrobce, vzešel z toho zajímavý článek na tři strany.CZ 452-2E TKM LH Lux. První česká malorážka pro leváky

Předlouhý název uherskobrodské malorážky pro leváky neodradil členy redakce SM. Zbraň si prohlédli, vyzkoušeli a napsali o ní článek. Dvě strany.

IDET 2005 3.-5.května 2005

Redaktoři Střeleckého magazínu navštívili brněnskou vojenskou výstavu a našli tam mnoho zajímavého na stáncích našich i cizích výrobců i obchodníků. Tři strany.

Zbraně Anatola Gorzena

Se zbraněmi ruského konstruktéra, žijícího v Německu se v Norimberku potkal Emil Markup. V dvojstránkovém článku představuje dvě kulobrokové kozlice na principu bull pup a opakovací kulovnici. Dost netradiční a zajímavé.

Brokovnice Walther 1918

Jiří Fencl podrobně na třech stranách popisuje méně známou německou samonabíjecí brokovnici firmy Walther, kterou však nevyráběla firma Walther. O moc víc než popis několika dochovaných exemplářů tam není. V každém případě nápis "TESCO" na jedné ze zbraní by mohl dokazovat, že s jejich výrobou či distribucí měl něco společného podnik Teschner- Collath ve Frankfurtu nad Odrou.

Neznámý český puškař Josef Matouš

Čas od času se objeví zbraň od výrobce, kterého ještě odborná literatura nezná. Tím dosud neznámým výrobcem je také Josef Matouš z České Skalice. Informace o tomto výrobci získal a redakci SM poskytl pan Václav Hurdálek. Jedna strana.

Patenty na CZ 75

Pistole ČZ 75 má třicáté narozeniny, takže se sluší poblahopřát. Jan Skramoušský tak učinil mimo jiné čtyřmi stranami o patentech českých konstruktérů (českého konstruktéra), které byly na této zbrani uplatněny. A taktéž objasňuje, co bylo příčinou, že tyto patenty nebyly v zahraničí chráněny. Domnívám se, že naše statná třicátnice by měla býti s touto formou blahopřání k narozeninám spokojená.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

V již šestnáctém pokračování seriálu Zdeňka Faktora se ocitáme na konci 60. a v 70.letech. Jako nejzajímavější v článku se mi jeví tabulka průměrné roční výroby jednotlivých kategorií civilních zbraní v československých zbrojovkách k roku 1973. Dvě strany.

Samonabíjecí puška G-43

Daniel řehák vyzkoušel německou samonabíjecí pušku z II. světové války ve variantě pro odstřelovače a byl s ní velmi spokojen. Kromě toho se stručně věnuje i historii zbraně. Dvě strany.

Zbraně na aukcích

Zajímavé zbraně z aukce firmy Meissner-Neumann představuje i s jejich cenami na jedné straně Vladimír Dolínek.

Zbyly jen řezy. Opakovačka Mannlicher vz.1888

Na dvou stranách popisuje David Pazdera zavádění opakovaček Mannlicher v rakousko-uherské armádě, zvláště pak v ohledem na používané náboje. Dostává se až k vzorům 1888 a 1890, kterým věnuje nejvíce pozornosti.

Mannlicher vz.1888/90

Předchozí článek má samozřejmě návaznost na fotografie řezu Mannlichera 1888/90 na prostřední dvojstraně.

Zbraně a zákon v praxi. Zákon o zbraních

Seriál Jana Komendy, v němž reaguje na dotazy z praxe na téma zbrojního zákona, vstoupil do třetí částí. Tentokrát se autor zabývá dotazy na téma užívání zbraní osobami bez zbrojního průkazu, dědění, odevzdání nelegálně držené zbraně...

Zaměřovač Lasergrips pro pistole Glock

Tyto zaměřovače pro Glocky do nedávna nebyly. Nyní již jsou a budou další. Jedna stránka, redakční materiál.

Muzeum v knize

Nadšená recenze na jednu asi opravdu dosti zajímavou knížku, popisující závěrečnou fázi II. světové války.

Recenze

V recenzní rubrice najdeme mimo jiné upozornění na třetí díl Frimlových Kulometů, na velmi zajímavou příručku o ručních a puškových granátech i zprávu o nejnovějším čísle Historie a vojenství. Připomenuta je i útlá, ale velice zajímavá knížečka pánů redaktorů SM o pistoli ČZ 75, která má narozeniny.

Pistole FN Browning High Power

Martin Helebrant začal historii slavné pistole od Adama, takže na konci první části se dostáváme pouze k roku 1914. Nicméně zajímavé a nepochybně to bude stát za to. Dvě strany, pokračování příště.

Vliv mimobalistických veličin na vývin výstřelu

Začátek nového seriálu od matematika, který v SM publikuje prostřednictvím svého překladatele již tradičně. Dvě strany.

Univerzální kulometná lafeta UL-1

Výzbroj našich opevnění je oblíbeným tématem Martina Dubánka. Univerzální lafetě, která byla vyvíjena pro prvorepubliková opevnění v době budování socialismu, věnuje čtyři strany a to je jen první díl.

Sovětské sumky a bandalíry pro pušky

Zajímavému tématu sumek a bandalíru se již potřetí a naposled věnuje Michal Gajdorus. V první části najdeme sumky pro zásobníky do samonabíjecích pušek sovětské armády, ve druhé části jsou pak bandalíry.
Dvě strany.

Pistolová karabina Mannlicher vz.1896

Popis rozborky a sborky zbraně, s níž se člověk hned tak nesetká. Text a hlavne hodně obrázků. Tři strany.

Josef Nickl-život a dílo

Zajímavé věci i na konci čísla. Tak to ma byt. O Josefu Nicklovi jsem nic nevěděl. Teď vím a až zapomenu, díky rejstříku SR a SR (tisíce děkovných dopisů) vše potřebné zase dohledám. Dvě strany, autor -dp-.

Boj o rozhlas 7.8.2005

Martin Helebrant byl u rozhlasu. O 60 let později, než se tam bojovalo, ale stihl velmi zdařilou reprízu, ze které udělal pěkné obrázky. A to je jen závdavek. Příště toho prý bude na dané téma více. Jedna předposlední stránka.

Patent k upevnění hlavně, německý patent č.47 287

Ukázka z patentového spisu je na poslední, ale úplně poslední stránce.

Profesionálové, kteří nepřestali býti nadšenci, dali dohromady moc pěkné číslo. Díky!
A jedeme dál.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=925