Petr Kmošek: Střelecké spolky východních Čech a jejich malované terče
Datum: Wednesday, 08. June 2005 @ 07:00:00 CEST
Téma: Články


Již před nějakým časem jsme upozorňovali na zajímavou publikaci, která se týká historie východočeského (ale nejen toho) sportovního střílení. Nyní přinášíme podrobnější recenzi a možnost objednat si knihu online.

PhDr.Petr Kmošek, CSc. se tématice střeleckýcj terčů věnuje již několik desetiletí. Byl autorem několika menších publikací o střeleckých terčích, podílel se na řadě jejich výstav a konečně střelecké terče také sám maluje. V této své nejnovější knize se kromě terčů věnuje také jejich původcům, tedy střeleckým spolkům ve východních Čechách.


Knížka má úctyhodných 220 stránek a dalších 23 stran barevné obrazové přílohy a nejedná se o žádný katalog k příležitostné výstavě, nýbrž o odbornou publikaci, vzniklou dlouhodobým studiem tématu.
Čeští střelci nežili ve vzduchoprázdnu, ale v Evropě, kde se taktéž sportovně střílelo a také se malovaly střelecké terče. Proto první kapitola Kmoškovy práce zařazuje české střelce a jejich terče do celoevropského kontextu.
Druhá kapitola je věnována historii východočeských střelckých spolků od jejich nejasných počátků až do konce 18.století, aby od druhé kapitoly začalo to nejzajímavější, dějiny spolků v bouřlivém a dynamickém 19.století, tedy v době, kdy se v naší zemi z poddaných stávali občané a později hrdí a sebevědomí občané. Autor se zde věnuje také diferenciaci spolků (ostrostřelci kontra svobodní střelci). Následující kapitoly se věnují místům, kde se střílelo, tedy střelnicím, včetně jejich výzdoby a na tuto část navazuje kapitola o soutěžích a střeleckých slavnostech.
Dalších cca 30 stran textu je věnováno rozboru střeleckých terčů východočeské provenience. Autor neopomíná ani autory terčů-malíře.
Knihu uzavírá rozsáhlá bibliografie k tomuto tématu a seznam pramenů.
Již jsem zde psal o tom, že práce má obsáhlou barevnou obrazovou přílohu. To není vše. V textu je vloženo dalších cca 25 obrázků a fotografií.

Knížku Dr.Kmoška nabízíme v ceně 153 Kč. Prostřednictvím našeho objednávkového formuláře si ji můžete objednat přímo od vydavatele. Stačí kliknout zde.


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=930