Střelecká revue 6/2005
Datum: Saturday, 11. June 2005 @ 12:45:14 CEST
Téma: Články


Vyšlo šesté letošní číslo Střelecké revue.

Na titulní straně je samonabíjecí brokovnice Beretta UGB25 Xcel. Ostatně uvnitř čísla najdeme článek na toto aktuální téma.


Mezinárodní organizace proti soukromému držení zbraní

Jednostránkový článek si všímá spolků a organizací, které se rozhodly na mezinárodním poli vstoupit do boje proti nelegálně drženým zbraním. Tím, že seberou zbraně těm, kdo je drží legálně...

Kdo hájí zámky střelců

Zatímco nepřátelům naší věci byla věnována jedna strana, organizacím, které na mezinárodním fóru zastupují držitele a výrobce zbraní, jsou věnovány stránky tři a je to čtení obsažné. Autor Přemysl Liška.

60 let od konce války

Na oslavy konce II. světové války se do různých měst i města hlavního pražského vypravili hnde tři spolupráci Střelecké revue, mezi nimi i nová tvář redakce Martina Lucká. Vyšla z toho pěkná dvojstrana s obrázky i texty. A byly toho v republice k vidění hodně, takže se na ty dvě strany určitě všechno nevešlo.

Kapesní pistole STI

Kapesní pistoli STI LS dovezl do ČR pan Martínek a vyzkoušel si ji Ivan Chludil, který byl s touto zbraní, jak se zdá, velice spokojen. Dvě strany.

Taurusy s plastovým rámem

Pavel Klozík se těmto zbraním věnoval pěkně od podlahy. Nejprve probral historii plastových Taurusů, aby se nakonec dostal k nejnovějšímu modelu 24/7 a poté nás seznámil s výsledky testování hned tří plastových modelů. Čtyři strany.

Ruger s ptačí hlavou

Poptávka po revolverech-klonech Coltu SAA s rukojetí ve tvaru ptačí hlavy je zřejmě slušná, takže se do výroby těchto zbraní vedle firmy Uberti pustil i Ruger. Ve srovnání s italským výrobkem dopadl v testu výrazně lépe. Dvě strany, autor DAG.

Pouzdra na pistole na IWA 2005

Pokud se v Norimberku objevilo v oboru pouzder něco opravdu originálního, tak za tím stál někdo z českých výrobců. Rozhodně se tam naši dobře prezentovali. Tři strany od pánů Lišky, Klozíka a Chludila.

Střela 50 BMG jako stavebnice

Novou a velmi zajímavou střelu německo-bulharského původu představuje na jedné straně Ivan Chludil.

Beretta Xcel

Ivan Chludil si tuto poněkud exoticky vyhlížející sportovní samonabíjecí brokovnici podrobně prohlédl a rozebral v Norimberku. Zbraň je sice exot, ale její budoucnost nevidí zdaleka černě.

To je prozatím vše. Další zítra.

Optika. Novinky na veletrhu IWA 2005

Dvě stránky na toto téma od Jiřího Fencla.

Antonín Klůc

Nekrolog tomuto neobyčejnému člověku napsal Rudolf Fulín.

Tigr-7,62

O ruské samonabíjecí kulovnici, která vychází ze staroslavného Dragunova a je vyráběna také v ráži 7,62 Mosin, píše na jedné straně podle zahraničních pramenů Jiří Fencl. A taktéž se zde píše o testu těchto zbraní.

IDET 2005

Ani ne tak o jednotlivých exponátech, jako spíše o trendech, které se projevili na letošném brněnském veletrhu píše na dvou stranách s pěknými obrázky Ivan Chludil. Mně to připadlo jako výrazně lepší nápad, než jsou některé jiné veletržní reportáže, připomínající telefonní seznam.

HK MP5-základní zbraň speciálních složek

Hodně obrázků a stručné texty, to je dvojstrana Pavla Černého o nejrozšířenějším samopalu speciálních složek. Jen bych rád, aby autor používal označení vzoru zbraně buď MP 5 nebo MP5 a ne tak, jak ho zrovna napadne. Mimochodem na firemních stránkách HK se to píše MP5.

Antimateriálová versus protitanková puška

Jiří Fencl si všiml, že současné antimateriálové pušky jsou v lecčems podobné starobylým puškám protitankovým. A tak s vervou napsal třístránkový článek, kde obě kategorie na vybraných exemplářích porovnává. Inu nevím.

Demontáž a čištění předovek

Ivan Chludil vzal téma pro střelce z předovek (ale třeba i pro naše muzejní konzervátory) pěkně důkladně. Začal perkusními revolvery a bere je (ty nejrozšířenější) typ po typu: Colty, Remingtony, Rogers Spencer. Potom následují pistole a pušky. Vše doplňují obrázky. Myslím si, že sešit tento, v pořadí již třiapadesátý bude jest užitečný.

Ohlasy, názory, informace

V této rubrice mne zaujala dvojka Charlin, jejíž obrázky zaslal jeden z našich čtenářů.

Poradna

Poradně pánové z redakce tentokrát věnovali dvojstranu, takže jsem se mohl vyřádit. Najdeme tam nějaké informace o německé firmě Greifelt, o západočeských puškařích Ritterovi a Bittnerovi i o Kubíčkovi že Žamberka...

Historie moravských střelců

V rubrice recenzí hodnotí Karel Morávek sborník o moravskoslezských střelcích, který sestavil a vydal Vlastimil Schildberger mladší. Mám ho na stole, pan Morávek má pravdu.

Sekeroid

Stano R.Kříž našel asijský nůž, kombinovaný se zapalovačem, Zaujal ho jednak vzhled a pak taky skutečnost, že na rozdíl od dalších produktů z této oblasti, toto není úplný šmejd.

Křesací kámen

V rubrice Psali jsme před 20 lety se objevil zajímavý článek Ctirada Rakušana o výrobě kdysi nezbytné pomůcky každého střelce. Jedna strana.

Zajímavé konstrukce vzduchových pistolí

Článek Petra reháka o vzduchových pistolích v minulosti mne mile překvapil. Jde pěkně systém od systému a výklad doplňuje obrázky z katalogů nebo nákresy z patentových spisů. První část, dvě strany.

Operace Vengenance

Seriál článků, spojených se soutěží k výročí konce II. světové války pokračuje příběhem o tom, jak lstiví Američané dostali admirála Jamamota. Dobře mu tak. Dvě strany, autor Karel Šimek, další dvě otázky do soutěže.

Mnichov 1972-a co následovalo

Začalo to vražděním izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově 1972, kdy se ukázalo, že západní svět nemá specielní jednotky, které by teroristům mohly konkurovat. O tomto únosu a vzniku německých specielních protiteroristických jednotek píše na dvou stranách Milan Kovář.

Super Gun

O fantastickém samopalu s fantastickou kadencí na základě informací, které nejsou tak zcela ověřeny. Ale zajímavé. Stránka a jeden sloupec, autor Stano R.Kříž.

Úpravy pažby

O úpravě pažby na malorážce se na jedné stránce rozepisuje Oldřich Knap z Liberce. Zároveň avizuje další článek, tentokrát o úpravách plastových pažeb.

Afars Tábor

Známého a zřejmě úspěšného výrobce oděvů pro pobyt v přírodě představuje na dvou stranách rozhovorem s obchodním ředitelem Ivan Chludil.

Walther SSP

Novinku na trhu sportovních pistolí představuje na dvou stranách Ivan Chludil. A je to novinka zajímavá.

Disciplíny sportovní střelby

V představování disciplin sportovní střelby pokračuje na dvou stranách Ladislav Janoušek. Na řadě jsou vzduchové pistole.

Barikáda 8.5.2005-povstání v pražském Braníku

Připomínka další akce, která se v Praze odehrála u příležitosti 60.výročí osvobození republiky. Autor Pavel Černý, předposlední strana.

A na poslední straně je terčová vzduchová pistole Tesro PA 10.

To je o letošní šestce všechno. Začíná další pololetí.

A jelikož máme polovinu roku, majitelé Rejstříků SR a SM, kteří mají zájem, si mohou objednávat pololetní aktualizaci.


Střelecká revue
Střelecká revue

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=932