Zbraně pěchoty-I. díl-Ruční zbraně opakovací (pušky)
Datum: Sunday, 26. June 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Na našich stránkách vám představujeme další nedávno vydanou publikaci, kterou si u nás můžete také objednat.


          Nakladatelství Para Bellum vydalo reprint prvorepublikové příručky z edice Sbírka vojenských příruček. Jde o první díl vzájemně na sebe navazujících publikací, zaměřených na zbraně pěchoty. Publikace byly určeny pro důstojníky československé armády a první díl vyšel v roce 1921.
          V prvním dílu, jehož autory jsou madporučíci Jan Wildt a František Benák, najdeme opakovací pušky a takzvané samočinné opakovačky, čili v dnešní terminologii samonabíjecí pušky.

           První část knihy na sedmnácti stranách představuje historický vývoj vojenských dlouhých palných zbraní.
V další takřka třicetistránkové části se autoři věnují konstrukci moderních opakovaček včetně požadavků, které mají nové zbraně splňovat.

          V nejrozsáhlejší druhé části knihy autoři popisují jednotlivé v době vzniku knihy aktuálně používané modely opakovaček. Největší pozornost věnují zbraním Ferdinanda Mannlichera, zavedeným v armádách řady států Evropy. Nejpodrobněji se přirozeně věnují modelu 1895.

          Druhý blok této části je věnován puškám soustavy Mauser, následují konstrukce Leeovy, Krag-Jörgensenovy, japonská Arisaka a americký Springfield. Vše ukončuje ruský systém Mosin.

Objednat knihu           Třetí část knihy je věnována studii o samonabíjecích puškách, přičemž je zde prezentován pouze francouzský model 1917.

          Závěr knihy je věnován střelivu, především střelám.

          Domnívám se, že pro zájemce o vojenství I. světové války a doby mezi světovými válkami je tato příručka zajímavým dokumentem, dokládajícím tehdejší pohled na vojenské pušky.

          Pokud si knihu, která stojí 130 Kč (poštovné 80 Kč) chcete objednat, objednávkový formulář najdete zde. Knihu vám zašle přímo vydavatel.

          Chcete-li si objednat všechny tři díly řady Zbraně pěchoty najednou-(Pušky, Pistole a revolvery, Ruční a puškové granáty, jeden dík 130 Kč, 3 díly 390 Kč, klikněte si zde a objeví se objednávkový formulář pro všechny tři díly.

Naši recenzi na II.díl Zbraní pěchoty, pojednávající o pistolích a revolverech, najdete zde.

Recenzi na III. díl o ručních a puškových granátech uveřejňujeme zde.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=945