Plynové masky aneb Proč jít na Prague Biennale 2
Datum: Thursday, 07. July 2005 @ 16:00:00 CEST
Téma: Články


Jak naši čtenáři pravděpodobně vědí, v Praze, konkrétně v Karlínských halách, právě probíhá 2. ročník Pražského Bienále. Ono je tu tedy taky ještě „Mezinárodní bienále současného umění“, de facto konkurenční akce pořádaná Národní galerií, což ale ponecháme stranou (a nepřipojíme tak náš hlas k chóru znalců i neználků, kteří tento jev již delší čas mnohoslovně komentují). A proč by měl na Prague Biennale 2 zabrousit milovník témat blízkých zaměření G-I?

Pointu naší otázky lze najít hned v názvu tohoto článečku, ale my budeme ještě chviličku otálet. Nejprve pro pořádek uveďme, že Prague Biennale 2 „expanded painting / acción directa“ je přehlídka současného umění se všemi švary i nešvary, které k tomuto pojmu patří. To, zda se v pozoruhodném (v dešti ovšem notně promáčeném) prostoru Karlínských hal budete tu dobře, tu hůře bavit, neřku-li místy obdivovat myšlenku a formu, zdaleka nezáleží jen na vašem vztahu k umění v tradičnějším (řekněme především estetickém?) smyslu. Pod silnou palbou se zde ocitne i váš světonázor (současné umění je převelice zaměřeno na lidská a občanská práva), smysl pro humor či třeba sexuální orientace (bafne tu na vás mimo jiné syrová pornografie homosexuálního charakteru). Myslím, že reakce každého jednotlivce se bude hodně odvíjet od toho, v jakém naladění kdo vstoupí a kolik času v tom obrovském prostoru bude ochoten strávit.

A teď už k těm plynovým maskám. Téma je to, zdá se, mezi našimi čtenáři docela populární, takže bych rád zmínil, že na Prague Biennale 2 lze najít expozičku umělkyně jménem Maria Rosa Jijon nazvanou „Designed for livin´“. Jedná se o poměrně početný výběr vyobrazení (fotografií i malůvek) různých typů vojenských i civilních plynových masek, včetně jakýchsi kabátků či „kukaní“ pro malé děti. Byly u toho i dobové popisky a komentáře, navíc se zdá, že řada obrázků a snímků pochází z jakéhosi katalogu či snad publikace. Umělecký smysl téhle výstavky jsem tedy pravda jaksi nepostřehl (snad to bylo tím, že mou pozornost zcela uchvátily samy plynové masky), kouzlem nechtěného to však byla jedna z věcí, které mě v Karlínských halách zaujaly nejvíce. (K těm dalším patřil třeba profláknutý utopený Saddám, slepovací model rockové hvězdy v měřítku 1:1, který musí ocenit každý, kdo někdy dělal modely figurek, nebo Páté zastavení…)

Bohužel jsem s sebou v důsledku jakéhosi zatmění mysli nevzal foťák. Což mě zvláště mrzí ani ne tak kvůli plynovým maskám nebo Saddámovi v akváriu, nýbrž proto, že má 11měsíční dcerka tady začala poprvé vlastními silami baštit extrudovaný chlebík. To byla panečku performance!

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=949