Zbraně pěchoty-II. díl-Pistole a revolvery
Datum: Friday, 08. July 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Na našich stránkách vám představujeme další nedávno vydanou publikaci z řady Zbraně pěchoty, kterou si u nás můžete také objednat.

          Nakladatelství Para Bellum vydalo druhý díl reprintu prvorepublikové příručky z edice Sbírka vojenských příruček. Jde o druhý díl vzájemně na sebe navazujících publikací, zaměřených na zbraně pěchoty. Publikace byly určeny pro důstojníky československé armády a druhý díl vyšel v roce 1922, tedy rok po dílu prvním.
          V druhém dílu, jehož autorem je kapitán Josef Friml, instruktor vojenské pěchotní školy v Milovicích, bychom podle podtitulu "Samočinné zbraně" očekávali spíše zbraně automatické, ale práce je věnována samonabíjecím pistolím a revolverům, které autor do této kategorie zbraní také zařadil.

           První část knihy je věnována všeobecnému pojednání o samočinných pistolích a revolverech. Autor nás seznamuje s jejoch historií a poté následuje pojednání o význačných vlastnostech samočinných pistolí, v němž není vynechána ani podkapitola, věnovaná relativní novince z tehdy nedávno skončené války-pistolím kulometným, čili samopalům.

          V nejrozsáhlejší druhé části knihy autor popisuje a hodnotí nejrozšířenější vzory pistolí, s nimiž se československý důstojník mohl setkat. Prvním typem je pistole Steyr 1912, následuje Steyr 07 a po ní československá pistole Nickelova. Údaje o této zbrani autor čerpal pouze z příručky a modelu, zbraň ještě v ruce neměl.
          Následuje pistole Colt 1911, Mauser C96, Frommer Stop, španělská pistole Ruby a belgický Browning 1903.
          U většiny pistolí najdeme vedle popisu funkce také soupis součástek zbraně s vysvětlením jejich funkce, popis nabíjení a demontáže.

          Revolvery jsou zastoupeny pouze modelem Rast-Gasser 1898, po němž následuje ještě následuje rakousko-uherská signální pistole bez uvedení vzoru včetně popisu rakety.

          Třetí část příručky nám vysvětlí Jak zacházeti se samočinnými pistolemi.

          Na konci knihy najdeme několik tabulí s nákresy v knize popisovaných zbraní. Obrázky jsou prostřednictvím číslování součástek provázány s textem brožury.

          Domnívám se, že pro zájemce o vojenství I. světové války a doby mezi světovými válkami je tato příručka zajímavým dokumentem, dokládajícím tehdejší pohled československých vojenských autorit na krátké palné zbraně.

           Pokud si knihu, která stojí 130 Kč (poštovné 80 Kč) chcete objednat, objednávkový formulář najdete zde. Knihu vám zašle přímo vydavatel.

          Chcete-li si objednat všechny tři díly řady Zbraně pěchoty najednou-(Pušky, Pistole a revolvery, Ruční a puškové granáty, jeden díl 130 Kč, 3 díly 390 Kč) klikněte si zde a objeví se objednávkový formulář pro všechny tři díly.

Naši recenzi na I.díl Zbraní pěchoty, pojednávající o puškách, najdete zde.

Recenzi na III. díl o ručních a puškových granátech uveřejňujeme zde.

Nabídku dalších publikací najdete zde.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=950