Střelecký magazín 7/2005
Datum: Sunday, 10. July 2005 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo letošní sedmé číslo Střeleckého magazínu a my s dovolenkovým zpožděním přinášíme přehled jeho obsahu.

Na titulní straně je těžký kulomet DS-39.

Pistole Ruger P95

Martin Helebrant nejprve stručně rekapituluje historii Rugerových samonabíjecích pistolí a pak se již věnuje řadě P95 a především P95DC. Podle svého zvyku zbraň podrobně popsal, do detailu nafotil a zhodnotil výsledky jejího testování, které byly zřejmě dost dobré. Tři strany."Barevné" pistole Heckler Koch

V redakčním článku páni redaktoři konstatují, že americká pobočka firmy Heckler Koch vyrábí některé své plastové modely nejen z černého plastu, ale také v jiných barvách. Jedna strana.

Skutečná střední cesta: Leonardo Penna o náboji 7penna a svém zbraňovém systému.

Dvojstránkový rozhovor s momentálně populárním konstruktérem zbraní připravil David Pazdera. Dozvídáme se zde nejen o pistoli, která je dnes již všeobecně známá, ale i o dalších zbraních tohoto konstruktéra.

Děkťarevův 7,62mm těžký kulomet vz.1939 (DS-39)

Ladislav Kudrna na čtyřech stranách podrobně pojednal o těžkém kulometu, který měl v sovětské armádě nahradit proslulého Maxima. Nenahradil ho a navíc způsobil velké problémy celé armádě, protože se neosvědčil. Článek je doprovázen řadou detailních fotografií.

Gorzenovy pistole

Na dvou stranách jsou stručně a hlavně obrázkově představeny konstrukce německého konstruktéra Anatola Görzena. Autor (s).

Revolver Grand pro ČSLA

Byla to jen epizodka v dějinách naší zbrojní výroby, ale byla. O tom, proč se vlastně v roce 1969 uvažovalo o náhradě pistole vz.52 a co z toho vzešlo, píše na dvou stranách dp.

Oslavy vítězství a konce II. světové války…

Letošním oslavám kulatého výročí ukončení války v Praze věnoval Martin Helebrant hned čtyři strany uvnitř čísla je jednu stránku na vnitřní straně obálky. Fůra fotografií, které se opravdu povedly, je doprovázena stručným textem. Díky všem, kteří se na tom podíleli.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

V sedmnácté části seriálu Zdeňka Faktora se dostáváme do 70.let 20.století. Autor si zde všímá především nové vyhlášky z roku 1970 a pravidly, která pro zkoušení zbraní stanovila. V závěru se dozvídáme také o více méně neoficiálním přezkušování historických zbraní, určených ke sportovní střelbě. Pokračování příště, dvě strany.

Hermetic aneb samý závit

Málo známou, protože dosti podivnou francouzskou pistoli představuje na dvou stranách Daniel Řehák. Zbraň si také vyzkoušel a nebyl z ní ani trošku nadšený. Ovšem ze sběratelského hlediska je to zbraň zajímavá, neboť originální a málo se vyskytující.
Mimochodem, kdysi jsme upozorňovali na článek, který o této zbrani vyšel na Academie des Armes anciennes. Je to zde.

Pouzdra pro pistoli P 39(t)

Stručný jednostránkový článeček si všímá nejen pouzder, ale i jejich výrobců a jak autor pod značkou (s) dodává, nečiní si nárok na úplnost.

Nejen pro konstrukci. Modely opakovaček Karla Krnky

Konstruktérské úspěchy a neúspěchy Karla Krnky na poli opakovacích pušek hutně rekapituluje Pavid Pazdera, abychom následně na prostřední dvojstraně našli fotografie modelů Krnkových opakovaček.

Poradna

Tato rubrika umí potěšit. Nyní se tam píše o neznačených puškách Mauser 98k, o kozáckých šavlích a jugoslávské opakovačce. A nejen o nich.

Zbraně a zákon v praxi. Zákon o zbraních

V další části své právní porsdny se Jan Komenda zabývá nálezem zbraně, policejní úschovou, zajištěním a zadržením zbraně. To vše na jedné straně a srozumitelně.

Vítězové IWA 2005

Martin helebrant přináší tentokrát na dvou stranách výsledky nožířské soutěže, konané v Norimberku. Inu, nože, ale v Martinově podání a s obrázky se to dá číst.

Doteky 2.světové války

V redakčním článku se dozvídáme o výstavě, kterou Vojenský historický ústav uspořádal k 60.výročí osvobození republiky a konce II. světové války. Podle stručné zprávy se výstava nedá posoudit, ale jelikož páni redaktoři o ní píší příznivě, jistě se tam vypravím.

Zbraně na aukcích

Pan doktor Dolínek rekapituluje aukce u Meissnera-Neumanna a v Dorotheu. Inu, ta obojetnice od puškaře Zeischky z Valče by stála za hřích. Jedna strana.

Pistole FN Browning High Power 35

Martin Helebrant bere HP 35 pěkně z gruntu. V druhém dvojstránkovém dílu svého seriálu se dostal do roku 1925. Pěkné, podrobné, jasné, pokračování příště a pak asi ještě několikrát.

Vliv vnitrobalistických veličin na vývin výstřelu

Beat Kneubuehl pokračuje dalším dílem vnitřní balistiky. tentokrát se zabývá tématem Hmotnost prachové náplně a hmotnost střely.

Obrazy války

O zajímavé a krátké výstavě,která již skončila, informuje na jedné straně David Pazdera.
Čtenáři G-I měli ostatně možnost dočísti se o této výstavě již v době, kdy probíhala.

Navíc jeden snémek David Pazdera přefotil a publikoval ho také na G-I.

Blasius Sailer z Ehingenu na mnichovské aukci

V tomto článku se na dvou stranách rozpovšechňuji nad neobyčejně zajímavým souborem zbraní od neobyčejného puškaře. Shodou okolností o tomto puškaři víme málo, ale ty jeho flinty...

Univerzální kulometná lafeta UL-1

Dvojstrana uzavírá článek Martina Dubánka na bunkrologické téma.

Zastava model 70

V demontážní rubrice najdeme dvojstránkový pěkný článek o (s prominutím) ošklivé zbrani. Obrázků včetně detailních je mnoho.

Ohlédnutí za Ludiší Letošníkovou

Tři stránky v závěru časopisu věnoval David Pazdera paní doktorce Ludiši Letošníkové. Než se k nám dostala zpráva o jejím úmrtí, chvíli to trvalo. Dlouhou chvíli. David Pazdera tam dal slovo Dr.Šnajdrové z Národního muzea, Dr.Dolínkovi a mojí maličkosti. Posuďte sami.

Silvester Krnka und Karl Krnka…

A na úplně poslední stránku jeden krnkovský patent.


A to je o prvním SM druhého pololetí letošního roku všechno. Mně se líbil. A co vám?

Střelecká revue
Střelecká revue

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=951