Střelecká revue 8/2005
Datum: Thursday, 11. August 2005 @ 20:25:13 CEST
Téma: Články


Vyšlo srpnové číslo Střelecké revue. Již před několika dny, ale já nestíhám...

Na titulní straně je pistole Mosquito od firmy SIG Sauer.

Když zabít, tak první ranou

Přemysl Liška se na dvou stranách zabývá skřípajícím soukolím naší slavné justice. Hned na třech příkladech, souvisejících se zbraněmi dokazuje, že to v ní skřípe opravdu pořádně a neradno se do jejího soukolí dostat.


Zaujalo nás

Pánové Klozík a Chludil se vypravili na výstavu Natura Viva. Kromě věcí pro myslivce tam objevili i řadu krátkých palných zbraní. Mne nejvíce zaujala vzduchová pistole Walther z doby poměrně dávné. Dvě strany a pěkné.

SIG-Sauer Mosquito

Malorážkového bratříčka od modelu SIG Sauer P 226 si prohlédl a samozřejmě vyzkoušel Pavel Klozík a nebyl z této zbraně tak úplně nadšen. Tři strany a pěkné obrázky.

Ruger P345

Pavel Klozík popisuje Rugerovu novinku, kterou firma představila letos na jaře v Norimberku. Zatím si ji jen prohlédl, ale vyzkoušet se nedala.

Feel Power

Petr Müller představuje na dvou stranách úrodu novinek nebo alespoň inovací v oboru samonabíjecích pistolí na plynové bombičky. K tomu přidává jeden revolver a sportovní pistoli Steyr LP 2.

Patnáctiranová dýka

O tureckých klonech čézety pětasedmdesátky, které vznikají ve spolupráci se všudybylem jménem Tanfoglio, referuje na dvou stranách Ivan Chludil.

Ruger Super Redhawk Alaskan

Relativně kapesní revolver na jednoznačně nekapesní náboje představuje na jedné straně Pavel Klozík.

Vikingové z Iževska

Tentýž Pavel Klozík představuje dvě nové varianty relativně úspěšné ruské pistole. Jedna strana.

Systém FX Simunition

Specielní výcvikové střelivo k simulaci ostrého boje představuje na dvou stranách i se zbraněmi k němu patřícími Pavel Černý.

Beretta Brno

Brněnskou prodejnu zbraní a všemožného příslušenství představuje na dvou stranách Jiří Fencl.

Meopta pro rok 2005

Jiří Fencl představuje na dvou stranách novou typovou řadu přerovské Meopty pod názvem Meostar.

Povolání bezpečnostní ředitel

Rozhovor Přemysla Lišky s Antonínem Kunešem o tom, co obnáší práce bezpečnostního ředitele, o sporech o ochranné známky, kamerovém systému, krádežích dílů... Stránka a sloupec.

Projekty XM-8 a SCAR

O nejnovějších trendech v pěchotní výzbroji amerických jednotek referuje na necelé stránce Jiří Fencl. Zřejmě na základě zahraničních materiálů. Já z toho tedy moc moudrý nejsem.

Granátomety proti demonstrantům

Pánové Liška a Chludil se zaměřili na zbraně, které mají nikoli usmrtit, ale rozehnat občany, kteří si dovolili protestovat proti vymoženostem, jimiž je zahrnují jejich vlády. Nejvíce prostoru je věnováno dvěma granátometům americké výroby a sortimentu nábojů pro ně určenému. Dále se zde představuje výrobek z demokratického Švýcarska a neobyčejně demokratického Turecka.
Nicméně až mi začne za zahradou na našich polích dunět technoparty, rád bych, kdyby do půl hodiny začaly dunět taky tyto granátomety.
Dvě strany.

Levné odstřelovačky?

Další více méně reklamní článek Jiřího Fencla si tentokrát všímá možností, které skýtají standardní kulovnice a sportovní kulovnice Savage, pokud by je majitel chtěl používat jako odstřelovačky. Celým článkem se vine skutečnost, že tyto zbraně dováží firma Banzai.

Kadence-milión

Jiří Fencl zpracoval na základě článku z časopisu ATM a internetových stránek optimistickou vizi vývoje nového systému ručních palných zbraní, který vyvinul australský konstruktér. Dvě strany.

Opakovačka Schmidt-Rubin-proměny v čase

Velmi zajímavě, přehledně a věcně zpracovaný Sešit Střelecké revue od Jindřicha Plevy. Z textu doslova sálá zájem autora o švýcarské zbraně a jestli o nich hodlá nadále psát, moc se na jeho články těším.

Manuál obranné střelby

Pokračuje zveřejňování ukázek z knihy pánů Černého a Goetze. Tato část je věnována pomůckám, které člověk k výcviku potřebuje. A není toho málo. Dvě strany a pokračování příště.

Ohlasy, názory, informace

V této rubrice mne nejvíce zaujala zpráva, že Victorinox pohltil Wengera a pak taky ukázka toho, jak Sokolové v Příbrami stříleli ze vzduchovek.

Poradna

V Poradně Jiří Fencl vyvrací jeden mýtus kolem útočné pušky vz.58. Moje maličkost pak řeší rébus kolem jedné šavle, jednu vzduchovou pistoli, tesák a polský bodák.

František Josef I

Předposledního rakouského císaře coby lovce připomíná na jedné stránce ing.Ján Mercel.
Jen bych maličko doplnil větičku o tom, že FJI byl předposledním českým panovníkem. Titulárně a fakticky ano, ale korunován nikdy nebyl, ačkoli o to naši předkové do jisté doby velice usilovali.

Děla v Čechách za husitských válek

V rubrice Psali jsme před... se objevil článek, uveřejněný v roce 1980 pod značkou -le-.

Made in inkognito

S pistolí, kterou kdosi zapomněl pobouchat zkušebními značkami, nás seznamuje Stano R.Kříž. A ještě přidává něco o švýcarském zbrojním zákonu. Dvě strany.

Zajímavé konstrukce vzduchových pistolí

Třetí a bohužel poslední díl seriálu Petra reháka o vzduchových pistolí jest se mi jeví jako kromobyčejně zajímavý. Autor nám představuje hned několik více či méně originálních řešení z Ameriky, ale především z britského Birminghamu. Dvě strany a těším se, že bude nějaké příště.

Brokovnice Ideal s brýlovým lučíkem

Před třemi lety jsme v SR psali o zajímavé dvojce systému Ideal. Jednu její variantu jsme opominuli a shodou okolností na ni došlo až letos, kdy již konečně disponujeme digitálním fotoaparátem. Tak jsem ji nafotil a popsal.
Větší obrázky této zbraně se za nějaký čas objeví i na G-I.

Operace Leopard

Seriál Karla Šimka, mapující více či méně známé epizody II. světové války, je tentokrát věnován okrajovému bojišti v Egejském moři, kde němečtí výsadkáři znovu dobyli ostrov Leros. Dvě strany a dvě otázky do soutěže.

Samopal Rexim-Favor

Nepříliš úspěšnou konstrukci samopalu ze Švýcarska popisuje a hojnými obrázky doprovází Roman Plaček. Dvě strany.

Švýcarská maska SM 90

Se špičkovou plynovou maskou nás seznamuje Stano R.Kříž. Dvě strany a zajímalo by mne, kolik funkčních plynových masek má dnes k dispozici naše země.

Meč z Blučiny

Mečíř Patrick Bárta popisuje dějiny jednoho archeologického nálezu a popisuje, jak vyrobil repliku meče, který byl tehdy nalezen. Obrázek meče tam je. Škoda, že se nenašlo také místo pro obrázky onoho archeologického nálezu, ze kterého pan Bárta vycházel. Nicméně se domnívám, že v této formě chladné zbraně na stránky našich střeleckých časopisů patří. Dvě strany.
Text ještě doplňují obrázky na poslední straně obálky.

Krvavá Omaha

Krvavou epizodu II. světové války připomíná několika obrázky na předposlední straně Pavel Černý.


A to je o letošní osmičce vše. Za pár dní vyjde devítka a já opět nebudu stíhat.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=969