Putování světem zbraní-obrázky z akce
Datum: Monday, 22. August 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


V rámci cyklu Zámecké léto s minulostí proběhl na pardubickém zámku 20.srpna 2005 již podruhé program Putování světem zbraní. Akci pořádalo šermířské divadlo Zubři ve spolupráci s agenturou Armentum a dvěma pardubickými kluby vojenské historie.
Protože jsem tam pobýval, nafotil jsem z akce zajímavé obrázky.

Zatímco na vnitřním zámeckém nádvoří probíhaly programy, které návštěvníkům formou volně přístupné výstavy, soutěží a šermířských vystoupení s výkladem přibližovaly zbroj a zbraně chladné, na velkém nádvoří byly v průběhu dopoledne a odpoledne několikrát opakovány prezentace palných zbraní.

Z řady asi dvaceti vojáků (a vojákyň) předstupovali před diváky jeden za druhým nebo po skupinkách, ti z nich, kteří byli vyzbrojeni stejným nebo podobným druhem zbraně. Komentátor zbraně i výstroj jednotlivých účinkujících představoval, popisoval jejich funkci a ze zbraní se střílelo.

Když se zrovna na žádném nádvoří nic nedělo, probíhaly prohlídky expozice zbraní Východočeského muzea, komentované správcem sbírky zbraní Janem Tetřevem, tedy mojí maličkostí.

Lidé na akci měli možnost sáhnout si na všechny v ukázkách používané zbraně, nikomu se nic nestalo a těch, kdo vědí, jak zbraně fungují a jak se s nimi má zacházet, je v Pardubicích a okolí zase víc.Příslušníci Klubu vojenské historie Pardubice přijeli se svojí Pragou RN v kamufláži Wehrmachtu.Výstavka chladných a palných zbraní klubů vojenské historie byla středem zájmu návštěvníků, když se zrovna nestřílelo.Prezentace zbraní I. a II. světové války.Z předovek se nestřílelo jen jednotlivě, ale ač z různých dob a s různými systémy, střelci zvládli i salvu.Štítová hradba Vikingů v podání šermířského divadla Zubři. Vikingové jsou v poslední době jejich specialitou.Hlavou zeď neprorazíš...Odpočívající Vikingové.Šéf Zubrů Pavel Konvalina při výkladu funkce křesadlového zámku.Automobil Praga RN má světla zakrytá plynovými maskami. Když si jedno z nich odloží německý zdravotník přílbu, vznikne kouzelné zátiší.Sovětský gardista se samopalem Špagin a zdravotnicí.Z německé strany se dostavily nejen bojové jednotky, ale i příslušníci týlových služeb.Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=977