Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Doteky 2. světové války


Doteky 2. světové války
Datum: Thursday, 25. August 2005 @ 09:00:00 CEST
Téma: Články


Celkem nedávno jsem při potulce světem navštívil Vojenský historický ústav na Žižkově. Mají tam zajímavou výstavu Doteky II. světové války.
A tak vznikl tento článek, který má ze všech článků na G-I nejvíce obrázků.

Výstavy ve VHÚ mám rád. Souhlaste se mnou nebo ne, ale jejih Heydrich, to bylo něco. Od Doteků jsem tedy očekával také hodnotný zážitek, neboť co se týká autenticity exponátů, byl jsem navnaděn obrázky Davida Pazdery ve Střeleckém magazínu.

Prvním milým překvapením mi byla skutečnost, že v této instituci nevybírají vstupné. Druhým překvapením bylo, že s fotoaparátem nebyly problémy. Fotit se tu mohlo.

Po pravdě těch milých překvapení bylo ten den víc, neboť jsem se předtím sešel s Mgr.Haasem, ing.Šarajem a Vladimírem Francevem, což je pro osamoceného muzejního militaristu svátek sváteční.

Výstava Doteky... není výstavou, která by rekapitulovala průběh II. světové války. Tyto dějiny tvoří až druhý plán. Prvotní jsou předměty. Předměty, které prokazatelně patřily těm, kdo u nás nebo v našem jménu tehdy dělali dějiny, bojovali proti nacistům nebo naopak kolaborovali. Předměty, které se prokazatelně účastnily velkých událostí.

Již samo předsálí je působivé.


Toto je text přísahy československých vojáků z období I. republiky.Zde se národ chce bránit.Parta SA mannů, která vás přivítá po vstupu do vlastní výstavy, je dosti působivá. Hošani jsou v životní velikosti a bez ptaní vás nasměrují do té nové Evropy.Obyčejný telefon. Tento ale sloužil mírotvorci z Anglie lordu Runcimanovi, který přijel v německém žoldu soudcovat česko-německý spor.Z poza obrovské mapy, ukazující československé územní ztráty na lordovo počínání nevěřícně koukají příslušníci Stráže obrany státu-četník a voják. Figuríny jsou umístěny ve výklencích tak ve výšce člověka.V ranním šeru 15. března 1939 přijíždí německý "ochránce", aby nás přijal pod vůdcova křídla a nakoupil české zboží za zlodějský kurs 10 korun za marku.


Zde je pohled do hlavního výstavního sálu. Většina artefaktů je ve vitrině vlevo, po pravé jsou spíše (ale ne vždy) rozměrnější předměty.
Artefakty v této dlouhé vitrině se příliš zabývat nebudeme. Udělal to lépe David Pazdera v SM.Československá přilba vz.32 je plná identifikačních známek. Symbol kapitulace, ponížené armády.Ve výstavě nejsou jen věci československých hrdinů, ale také předměty německé. Vyfotit tyto dvě uniformy se mi nedařilo a nedařilo.Nad hlavní vitrinou jsou ve výklencích českoslovenští vojáci v uniformách armád, v nichž působili na různých bojištích. Tady jsme ve Francii a zřejmě u Tobruku. Šipky vedou domů.Vitrina se zbraněmi, které se v protektorátu vyráběly a vyvíjely pro Němce, se mi nepovedlo vyfotit slušně. Musíte se na ně přijít podívat.Autoři nezapomněli ani na výcvik našich vojáků v Británii, především na výsadkáře. Následují dva relativně zdařilé detaily.Součástí výstavy jsou i obrazovky, na nichž běží dobové filmy. Většina je neozvučená, jedna ozvučená je. Právě na ni se snáší spár nacistické orlice. Musí se to vidět, na fotce to není ono.Souprava gramofonových desek pro výuku angličtiny za války.Enfieldka jednoho z našich vojáků v Africe.Zde jsou naši v Británii.Zde naši na východní frontě.Zde najdete věci, které zbyly po našich parašutistech.Otrocká práce pro Říši.

Velká samostatná část výstavy je věnována Pražskému povstání. Zde jsem už spěchal a jestliže i v předchozí části jsem mohl vyfotit jen něco málo, zde budu ještě stručnější.

Velmi realisticky provedení povstalci.Na zemi se válí Vůdce a hlavičku má poněkud deformovanou.Sklepní očetřovna.A na závěr trestání válečných zločinců. V této obálce je oprátka Karla Čurdy.Na téhle visel Harald Wiesmann, který řídil vyhlazování Lidic.


Mohu říci, že z této výstavy jsem vám mohl zprostředkovat jen malou část zajímavých předmětů, ale kdybych nafotil všechno, tento článek by se stahoval hodinu. Zajděte se podívat a napište sem do diskuse, jak se vám tato výstava VHÚ líbila.


Zde je seznam pachatelů:


Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=980